Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Větné členy. dělení větných členů I. podle toho, zda je rozvíjen: A) holý VČ – stojí ve větě sám, nic ho nerozvíjí  Petr plave. B) rozvitý VČ – rozvíjí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Větné členy. dělení větných členů I. podle toho, zda je rozvíjen: A) holý VČ – stojí ve větě sám, nic ho nerozvíjí  Petr plave. B) rozvitý VČ – rozvíjí."— Transkript prezentace:

1 Větné členy

2 dělení větných členů I. podle toho, zda je rozvíjen: A) holý VČ – stojí ve větě sám, nic ho nerozvíjí  Petr plave. B) rozvitý VČ – rozvíjí ho další VČ  Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě. II. podle závislosti: A) základní VČ B) rozvíjející VČ

3 A) základní větné členy

4 přísudek - predikát = sloveso v určitém tvaru tvar ovlivněn podmětem Zkratka PŘS / P Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

5 podmět - subjekt ptáme se na něj otázkou 1.p. – kdo / co dělá → kdo plave? Petr zkratka PO / S Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

6 B) rozvíjející větné členy

7 předmět - objekt rozvíjí sloveso může jím být podst., přídavné jméno, zájmeno, částice, infinitiv ptáme se na něj pádovými otázkami kromě 1. a 5. p. → s kým plave? s bratrem zkratka PT / O Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

8 přívlastek - atribut rozvíjí podstatné nebo přídavné jméno ptáme se na něj otázkami jaký / který / čí ? podle shody s řídícím členem rozlišujeme:

9 přívlastek - atribut A) shodný – shoduje se v pádě, rodě a čísle s řídícím členem a mění společně s ním tvar, obvykle se nachází před ním Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě. B) neshodný - nemění svůj tvar, zůstává stejný bez ohledu na pád rozvíjeného jména, obvykle se nachází za ním Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

10 příslovečné určení - adverbiale rozvíjí sloveso ptáme se na něj stejnými otázkami jako na příslovce rozlišujeme několik druhů, např.:

11 PU času – adverbiale temporis ptáme se na něj časovými otázkami kdy / odkdy/ dokdy / v kolik hodin / jak často...? → Kdy Petr plave? Ráno zkratka PUČ / Adt Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

12 PU místa – adverbiale loci ptáme se na něj kde / odkud / kam... → Kde plave? V bazénu. zkratka PUM / Adl Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě.

13 PU způsobu – adverbiale causa ptáme se na něj jak / jakým způsobem... → jak plave? rychle zkratka PUZ / Adc Malý Petr ráno rychle plave s bratrem v bazénu na zahradě. kromě PUZ lze rozlišit např. PU míry, příčiny, důvodu, následku, prostředku, zřetele, původce, účelu, podmínky, přípustky,...


Stáhnout ppt "Větné členy. dělení větných členů I. podle toho, zda je rozvíjen: A) holý VČ – stojí ve větě sám, nic ho nerozvíjí  Petr plave. B) rozvitý VČ – rozvíjí."

Podobné prezentace


Reklamy Google