Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová.   Průmysl se v Brně začal rozvíjet od r. 1763.  Tehdy byla založena první textilní manufaktura.  Roku 1805 prošla Brnem vojska.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová.   Průmysl se v Brně začal rozvíjet od r. 1763.  Tehdy byla založena první textilní manufaktura.  Roku 1805 prošla Brnem vojska."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová

2   Průmysl se v Brně začal rozvíjet od r. 1763.  Tehdy byla založena první textilní manufaktura.  Roku 1805 prošla Brnem vojska Napoleona Bonaparta, který zde nocoval před slavnou bitvou u Slavkova.  Roku 1839 přijíždí do Brna první vlak z Vídně. Brno-historie II.

3  Brno v 18. a 19. století Brno-historie II.

4  Trasa parního vlaku Brno-Vídeň Brno-historie II.

5   Roku 1873 byla otevřena první vysoká škola v Brně(německá technika).  V letech 1881 až 1882 bylo vybudováno nové městské divadlo a zároveň osvětleno jako první evropské divadlo elektrickými žárovkami T. A. Edisona.  Krátce na to bylo založeno první české knihkupectví Joži Barviče. Brno-historie II.

6   19. století přineslo založení Vysokého učení technického.  Za první republiky bylo Brno druhým městem po Praze – jak svou velikostí, tak i významem – bylo hlavním městem země Moravskoslezské.  V roce 1919 byla založena Masarykova univerzita. Brno-historie II.

7   Město bylo nejen střediskem průmyslu a obchodu, ale i školství a kultury.  Druhá světová válka způsobila Brnu značné škody.  26. dubna 1945 bylo město Brno osvobozeno Rudou armádou od německých vojsk.  Na konci května 1945 byli Němci vysídleni z Brna. Brno-historie II.

8  Vysídlení Němců z Brna Brno-historie II.

9   V období vlády komunismu se na Brno pozapomnělo.  V současné době se Brno opět rychle rozvíjí. Brno-historie II.

10  Otázky: 1.Jaká manufaktura jako první vznikla v Brně? 2.Ve kterém roce přijel do Brna první vlak? 3.Ve kterém roce byla založena Masarykova univerzita? 4.Kdy bylo Brno osvobozeno? Otázka pro bystré hlavy: Který císař nocoval v Brně před bitvou u Slavkova? Brno-historie II.

11  Zápis: - v brněnské kotlině žil člověk již od pravěku - kolem r. 1000 vznikla osada u brodu přes řeku Svratku - jméno Brno pochází ze staročeského slova brnije - hliniště, jíl, bláto - ražba mincí v Brně začala v 11. století-brněnský denár -město se ohradilo hradbami s pěti branami-zachovala se pouze brána Měnínská -v polovině 13. století byl založen hrad Špilberk -v pol.16. stol. přišli do města nové katolické řády-zejména jezuité a kapucíni -v 17.století se jako jediné město na Moravě ubránilo dlouhému obléhání švédských vojsk -roku 1839 přijíždí do Brna první vlak z Vídně Brno-historie II.

12  -19. století přineslo založení Vysokého učení technického -za první republiky bylo Brno hlavním městem země Moravskoslezské -v roce 1919 byla založena Masarykova univerzita - město bylo nejen střediskem průmyslu a obchodu, ale i školství a kultury - druhá světová válka způsobila Brnu značné škody - 26. dubna 1945 bylo město Brno osvobozeno Rudou armádou od německých vojsk -v současné době se Brno opět rychle rozvíjí Brno-historie II.

13  Prameny: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2 007-2009/brno-etymologie http://www.brno.cz/turista-volny-cas/historie- mesta/historie-mesta-brna/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Brno http://mojebrno.wz.cz/inka--brno-historie.html Vše platné ke dni 17.2.2012 Brno-historie II.

14  Konec

15

16

17

18

19

20


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová.   Průmysl se v Brně začal rozvíjet od r. 1763.  Tehdy byla založena první textilní manufaktura.  Roku 1805 prošla Brnem vojska."

Podobné prezentace


Reklamy Google