Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRAJE ČR – NÁŠ KRAJ DUM 10/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRAJE ČR – NÁŠ KRAJ DUM 10/2."— Transkript prezentace:

1 KRAJE ČR – NÁŠ KRAJ DUM 10/2

2 Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „ EU-peníze školám“
Autor: Mgr. Kateřina Bartošová Období: září 2011 Anotace: metodický materiál do výuky člověk a jeho svět – vlastivěda Číslo a název šablony klíčové aktivity: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji ICT Jazyk: jazyk český Druh učebního materiálu: metodický materiál Cílová skupina: žák Typ vzdělání: základní vzdělání Věková skupina: 5.r. ZŠ

3

4 Území ČR se člení do 14 krajů:
Hlavní město Praha Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Každý kraj má své krajské město, kde sídlí krajský úřad spravující území kraje. Území, která jsou přičleněna k menším obcím, spravují obecní úřady, ve městech městské úřady, ve velkých statutárních městech magistrát a úřady městských částí.

5 JIHOMORAVSKÝ KRAJ Hlavní město – Brno
Další větší města – Břeclav, Hodonín, Znojmo, Vyškov, Blansko. Povrch: Krajina převážně nížinná. Dyjsko-svratecký úval, Dolnomoravský úval. Drahanská vrchovina – Moravský kras, Českomoravská vrchovina. Vodstvo: řeky - Morava, Dyje, vodní nádrže – Nové Mlýny u Mikulova, Vranov – u Znojma. Zemědělství: Především vinice, dále pšenice, cukrová řepa, sladovnický ječmen, chmel, zelenina (rajčata, papriky, okurky), ovoce (meruňky, broskve). Chov drůbeže, krav a vepřů. Průmysl: cukrovarnický, konzervárenský – Břeclav. Veletrhy a výstavy, průmysl strojírenský, textilní, oděvní – Brno. Ložiska, ropy, zemního plynu a lignitu – u Hodonína. Zásoby vápence, kaolinu i černého uhlí.

6

7 Náš kraj 7. V moravském krasu se nachází známá propast, jak se jmenuje a jak je hluboká? 8. Jak se jmenuje první státní útvar na našem území, jehož centrum bylo v Mikulčicích na Jižní Moravě? 9. Moravské Slovácko – kde se nachází? 10. Znáte nějakou slováckou píseň? Zjistěte základní údaje o významných osobnostech spojených s krajem. Něco o Týnci. Se kterými kraji váš kraj sousedí? Učebnice Str. 26 Jaké pamětihodnosti se nacházejí v krajském městě Brně? Čím jsou významné? Znáte některou pověst, která je spojena s Brnem? Které vysoké školy se nacházejí v krajském městě Brně? Významné památky UNESCO?

8 zdroje Učebnice Vlastivěda 5, ČR jako součást Evropy. Brno Nová Škola ISBN: X


Stáhnout ppt "KRAJE ČR – NÁŠ KRAJ DUM 10/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google