Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jihomoravský kraj leží na jihu Moravy. Tvoří ho 7 okresů. Jeho krajské město je Brno. Kraj sousedí na severu s Pardubickým a Olomouckým krajem, na západě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jihomoravský kraj leží na jihu Moravy. Tvoří ho 7 okresů. Jeho krajské město je Brno. Kraj sousedí na severu s Pardubickým a Olomouckým krajem, na západě."— Transkript prezentace:

1

2 Jihomoravský kraj leží na jihu Moravy. Tvoří ho 7 okresů. Jeho krajské město je Brno. Kraj sousedí na severu s Pardubickým a Olomouckým krajem, na západě s krajem Vysočinou, částečně s Jihočeským krajem a na východě se Zlínským krajem. Na jihu také sousedí se Slovenskem a Rakouskem.

3 Jihomoravský kraj je v jižní části tvořen převážně nížinami. Jsou to Dyjsko- svratecký úval, který se nachází na soutoku řek Dyje a Svratky. Druhou nížinou je Dolnomoravský úval, který leží podél dolního toku řeky Moravy. Zde také najdeme Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Pálava. Její součástí je i známá vodní nádrž Nové Mlýny.

4 Do západní a severozápadní časti kraje zasahuje Českomoravská Vrchovina. Na severu se rozprostírá Drahanská vrchovina a další chráněná krajinná oblast Moravský Kras. Patří mezi největší a nejkrásnější krasová území v naší republice. Můžeme tu navštívit 5 jeskyní, podívat se na dno propasti Macocha, nebo se svézt loďkou po říčce Punkvě Punkevní jeskyně

5 Propast Macocha


Stáhnout ppt "Jihomoravský kraj leží na jihu Moravy. Tvoří ho 7 okresů. Jeho krajské město je Brno. Kraj sousedí na severu s Pardubickým a Olomouckým krajem, na západě."

Podobné prezentace


Reklamy Google