Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznik měst a jejich význam Pro žáky 7. ročníku Člověk a společnost – Dějepis – Křesťanství a středověká Evropa Prosinec 2011 Mgr. Regina Kokešová VY_12_INOVACE_84.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznik měst a jejich význam Pro žáky 7. ročníku Člověk a společnost – Dějepis – Křesťanství a středověká Evropa Prosinec 2011 Mgr. Regina Kokešová VY_12_INOVACE_84."— Transkript prezentace:

1 Vznik měst a jejich význam Pro žáky 7. ročníku Člověk a společnost – Dějepis – Křesťanství a středověká Evropa Prosinec 2011 Mgr. Regina Kokešová VY_12_INOVACE_84

2 Vznik měst a jejich význam Určeno pro seznámení s novým učivem jinou formou, než je výklad a práce s učebnicí. Ověření získaných vědomostí formou otázek na konci prezentace.

3 Středověká města rozvoj měst je možný díky rozvoji zemědělství rozvoj měst především ve 13. století na našem území na počátku středověku žádná města nebyla vznikala a) povýšením osady řemeslníků a kupců na město b) založením města „na zeleném drnu“

4 Druhy měst Královská zakládaná panovníkem, pozemky náležely panovníkovi, lidé na nich žijící byli poddaní krále města kde se těžilo stříbro = horní, báňská (nejbohatší s královskými mincovnami) Věnná patřící královně vdově (Hradec Králové)

5 Poddanská pozemky patřily šlechtě nebo církvi (klášterům) Např. Pardubice, Telč

6 Města vzniklá povýšením osad Osady vznikaly na výhodných místech: - křižovatkách obchodních cest - u brodů - v blízkosti hradů. Příklad měst: Praha, Brno, Znojmo. Těmto osadám mohl panovník (nebo ten, komu pozemky patřily) udělit městská práva.

7 Panorama Prahy koncem 15. století e_f_229v_230r.jpg

8 Karlův most roku dmann_(Franz_Xaver_Sandmann),_Karl%C5%AFv_Most,_pam% C3%A1tn%C3%A1_l%C3%ADpa.jpg

9 Vyšehrad – historická pevnost

10 Neúspěšné obléhání Brna Švédy roku rna_%C5%A0v%C3%A9dy_v_roce_1645.jpg

11 Hrad Špilberk Zámek v Líšni

12 Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě

13 Města nově zakládaná Příklad měst: České Budělovice (na obrázku), Plzeň, Polička

14 Otázky k opakování Jak vznikala města? Kdo je zakládal? Jmenuj město věnné? Komu patřilo? Komu patřila města poddanská? Vysvětli co znamená „horní“ město?

15 Zdroje informací Marie Sochorová – Dějepis I v kostce, Fragment 1997


Stáhnout ppt "Vznik měst a jejich význam Pro žáky 7. ročníku Člověk a společnost – Dějepis – Křesťanství a středověká Evropa Prosinec 2011 Mgr. Regina Kokešová VY_12_INOVACE_84."

Podobné prezentace


Reklamy Google