Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Distinkce mezi iusnaturalismem a pozitivismem. Důvod platnosti práva Iusnaturalismus: -Boží vůle -Rozum -Principy morálky -Přirozenost -Legitimita mocenského.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Distinkce mezi iusnaturalismem a pozitivismem. Důvod platnosti práva Iusnaturalismus: -Boží vůle -Rozum -Principy morálky -Přirozenost -Legitimita mocenského."— Transkript prezentace:

1 Distinkce mezi iusnaturalismem a pozitivismem

2 Důvod platnosti práva Iusnaturalismus: -Boží vůle -Rozum -Principy morálky -Přirozenost -Legitimita mocenského systému Pozitivismus: Normotvorná aktivita mocenských institucí.

3 Spojovací x dělící teze Iusnaturalismus: Právo a morálka spolu souvisejí Pozitivismus: Mezi právem a morálkou není nutná souvislost.

4 Kognitivismus x nonkognitivismus Iusnaturalismus: Existuje možnost praktického poznání, tj. možnost objektivně zdůvodnit co je správné a co ne. Pozitivismus: Objektivně platné hodnoty (správné právo) nelze určit ryze kognitivně.

5 Hodnoty x fakta Iusnaturalismus: Normy lze odvozovat nejen z norem, ale i z faktů. Pozitivismus: 1) Z faktů nelze vyvozovat normy. 2) Normy lze vyvozovat jen z norem. A to jen v rámci jednoho normativního systému.


Stáhnout ppt "Distinkce mezi iusnaturalismem a pozitivismem. Důvod platnosti práva Iusnaturalismus: -Boží vůle -Rozum -Principy morálky -Přirozenost -Legitimita mocenského."

Podobné prezentace


Reklamy Google