Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STÁT A PRÁVO. DEFINICE STÁTU Stát je politickou formou organizace lidské společnosti na určitém území. Je nadřazený občanům a obyvatelům. Svou státní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STÁT A PRÁVO. DEFINICE STÁTU Stát je politickou formou organizace lidské společnosti na určitém území. Je nadřazený občanům a obyvatelům. Svou státní."— Transkript prezentace:

1 STÁT A PRÁVO

2 DEFINICE STÁTU Stát je politickou formou organizace lidské společnosti na určitém území. Je nadřazený občanům a obyvatelům. Svou státní moc používá k zabezpečení nezávislosti a samostatnosti.

3 PRVOTNÍ TVOŘENÍ STÁTU Vznik prvních států za těchto podmínek: Kočující kmeny se trvale usadily Ohraničily si obsazené území Střežily je První státy: starověk – Blízký východ

4 DRUHOTNÉ TVOŘENÍ STÁTU Různé příčiny Rozpad předchozí říše, vznik nových států (státy po rozpadu západořímské a východořímské říše, nástupnické státy po rozpadu Rakouska-Uherska atd.)

5 PRINCIP STÁTU

6 FORMY STÁTU DEMOKRACIE Státní moc je vykonávána za účasti občanů na správě a řízení

7 Diktatura Účast občanů na správě je velmi omezena nebo znemožněna

8 TEOKRACIE Státní moc vykonává vládce, který je chápán jako vykonavatel boží vůle.

9 MONARCHIE Doživotní vláda jednoho panovníka

10 REPUBLIKA Státní moc se odvíjí od občanů Parlament x vláda x prezident x soudy

11 Druhy států Centralizovaný – řízený z jednoho centra Decentralizovaný – část státní moci je přenechána samosprávným územním celkům Unitární – jedno řídící centrum Federace – svazek států Konfederace – volný svazek států, svrchovanost

12 PRÁVO

13 Dříve neexistoval jednotný trestní zákoník. Lidé si sami vytvářeli určité zásady chování – zvykové právo. Z vytvořené právní normy vzniklo normativní právo

14 Posloupnost právních norem podle významu Ústava České republiky a ústavní zákony Zákony a zákonná opatření Vládní nařízení Vyhlášky ministerstev Vyhlášky nižších orgánů (krajů, obcí…)

15 Demokratické zásady fungování státu Zachovávání občanských práv jedince Zachovávání národní svébytnosti Uskutečňování vůle lidu volbami do zastupitelských orgánů Zabezpečování ochrany menšin Zajištění právní ochrany občanů


Stáhnout ppt "STÁT A PRÁVO. DEFINICE STÁTU Stát je politickou formou organizace lidské společnosti na určitém území. Je nadřazený občanům a obyvatelům. Svou státní."

Podobné prezentace


Reklamy Google