Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Mihačová. Obchodní akademie a Střední odborná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Mihačová. Obchodní akademie a Střední odborná."— Transkript prezentace:

1 CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Mihačová. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. 3. únor 2013VY_32_INOVACE_160307_Cyklus_s_podminkou_na_zacatku_DUM

2 CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU U tohoto typu cyklu dopředu nevíte, kolikrát cyklus proběhne, protože jeho průběh bude záviset na tom, zda je nebo není splněna určitá podmínka – řídící podmínka cyklu. Pokud není podmínka splněna hned na začátku před prvním vstupem do cyklu, pak cyklus vůbec neproběhne.

3 CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Vzpomeňte si opět na písničku „Pes jitrničku sežral“, která se opakuje stále dokola. Víme, že každý algoritmus musí mít konec a i tato písnička musí skončit. Jednou z možností ukončení písně je určitá podmínka, např. zpíváme, pokud máme posluchače. Nyní vytvořte vývojový diagram pro tuto variantu.

4 CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Z K Pes jitrničku sežral docela maličkou chytil ho při tom kuchař a klepl ho paličkou Plakali všichni psové, kopali jemu hrob na desce mramorové byl nápis těchto slov Máme posluchače? - + ŘEŠENÍ

5 CYKLUS S PODMÍNKOU ZAČÁTKU Příklad: Druhým dnešním příkladem bude součet (suma) číselné řady. Zadání je následující: Vytvořte algoritmus pro součet číselné řady do zadaného čísla. Číselná řada začíná 1 a končí zadanou hodnotou. Například pro konečné číslo 8 se jedná o řadu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, jejímž součtem je číslo 36 (= 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8).

6 CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Z soucet = 0 čti N soucet = soucet + i tisk soucet K i = 1 i <= N i = i + 1 + - ŘEŠENÍ

7 PŘÍKLADY Nyní se pokuste vyřešit následující příklady v souboru: PříkladyPříklady

8 CITACE ZDROJŮ SOFTWARE: Pro vytvoření vývojových diagramů byl použit Microsoft PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Mihačová. Obchodní akademie a Střední odborná."

Podobné prezentace


Reklamy Google