Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhPráce a energie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhPráce a energie."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhPráce a energie TémaPohybová energie Název VY_32_INOVACE_4_26_pohybova_energie Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoŘíjen 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se seznámí s pohybovou energií tělesa (pouze kvalitativně).

2 Pohybová energie Pohybová (kinetická) energie je druh mechanické energie, kterou má pohybující se těleso. Značíme ji E k. Pohybová (kinetická) energie je druh mechanické energie, kterou má pohybující se těleso. Značíme ji E k. K rozpohybování tělesa je třeba vykonat práci (na těleso působí síla po určité dráze). Vykonaná práce zůstane uchována v pohybové energii tělesa. K rozpohybování tělesa je třeba vykonat práci (na těleso působí síla po určité dráze). Vykonaná práce zůstane uchována v pohybové energii tělesa.

3 Pohybová energie Pohybová energie závisí na:  Hmotnosti tělesa (přímoúměrně)  Rychlosti pohybu tělesa (zvětší-li se rychlost tělesa 2krát, pohybová energie se zvětší 4krát zvětší-li se rychlost tělesa 3krát, pohybová energie se zvětší 9krát zvětší-li se rychlost tělesa 5krát, pohybová energie se zvětší 25krát atp.) Pohybová energie závisí na:  Hmotnosti tělesa (přímoúměrně)  Rychlosti pohybu tělesa (zvětší-li se rychlost tělesa 2krát, pohybová energie se zvětší 4krát zvětší-li se rychlost tělesa 3krát, pohybová energie se zvětší 9krát zvětší-li se rychlost tělesa 5krát, pohybová energie se zvětší 25krát atp.) Pohybová energie joule (J) Pohybová energie joule (J) Hmotnost kilogram (kg) Hmotnost kilogram (kg) rychlost metr za sekundu (m/s) rychlost metr za sekundu (m/s)

4 Pohybová energie Jakou značku má pohybová energie? E k Jaká je její hlavní jednotka? J Uveď příklady těles, která mají pohybovou energii. Cokoliv, co se pohybuje. Nákladní automobil se pohybuje rychlostí 40 km/h. Jak může zvýšit svoji pohybovou energii? Zrychlí. Na čem závisí velikost pohybové energie tělesa? Na hmotnosti a rychlosti tělesa. Kdy je pohybová energie tělesa nulová? Když se nepohybuje. Jakou značku má pohybová energie? E k Jaká je její hlavní jednotka? J Uveď příklady těles, která mají pohybovou energii. Cokoliv, co se pohybuje. Nákladní automobil se pohybuje rychlostí 40 km/h. Jak může zvýšit svoji pohybovou energii? Zrychlí. Na čem závisí velikost pohybové energie tělesa? Na hmotnosti a rychlosti tělesa. Kdy je pohybová energie tělesa nulová? Když se nepohybuje.

5 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.com Polohová energie


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhPráce a energie."

Podobné prezentace


Reklamy Google