Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FY_067_Vesmír_Slunce Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FY_067_Vesmír_Slunce Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."— Transkript prezentace:

1 FY_067_Vesmír_Slunce Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky  Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 SLUNCE  Slunce je plynná koule o poloměru asi 700 000 kilometrů. Tvoří centrum sluneční soustavy. Hmotnost Slunce tvoří 330 000 hmotností Země.  Vzdálenost Země od Slunce je 1 AU – astronomická jednotka (astronomic unit), což je asi 150 milionů km.  Jde o hvězdu která je nejblíže k Zemi.  Země se otočí kolem své osy jednou za 25 dní.  Slunce je koule žhavého plazmatu která neustále produkuje ohromné množství energie.

4 fotografie Slunce

5 Sluneční jádro  Slunce je obrovská koule žhavých plynů které se nazývají plazma.  Složení Slunce není stejnorodé.  Vlastnosti plazmy (tlak, teplota, hustota a chemické složení) závisí na vzdálenosti od středu Slunce.  Hustota středu slunce je 9 krát větší než olovo, kdežto okrajová část má mnohem menší hustotu než vzduch.

6 Slunce jako zdroj energie  Na Slunci probíhá termojaderná reakce, při které vzniká teplo a světlo které je vyzařováno do okolí.  V tomto prostředí jsou atomy rozštěpeny na volná jádra a elektrony, současně se vodík postupně a velmi pomalu mění na helium.  Při této přeměně se uvolňuje obrovského množství energie. Tento proces se nazývá termojaderná fúze.  Každou sekundu se při tom spálí 700 000 000 tun vodíku.

7 Význam Slunce  Slunce je hvězda nejblíže k Zemi. Slunce zásobuj povrch Země teplem a světlem.  Světlo doletí od Slunce k povrchu Země za 8 minut a 19 sekund. Z druhé nejbližší hvězdy Alpha Centaurii doletí světlo na zemský povrch za 4,35 roku.  Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy, které na Zemi probíhají. Je na ní závislé podnebí, změny počasí i teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu.  Energie ze Slunce je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin a díky světlu ze Slunce mohou živočichové vidět.

8 První představy o Slunci  Slunce bylo ve starověku v mnoha kulturách uctíváno jako božstvo.  V antickém Řecku byl bohem Slunce Helios, který cestoval každý den po obloze ve svém zlatém kočáře.  Ve starověkém Římě se nazýval Sol a ve starověkém Egyptě pak Ra či Amon.  V astrologii je Slunce symbolem vitality a zdraví. Je považováno za symbol života a znovuzrození v souvislosti s východem Slunce každé ráno.

9 Složení Slunce

10 Vývoj Slunce Z grafu je patrné, že Slunce je poměrně „mladé“. Není ani v polovině svého vývojového stádia.

11 Otázky k opakování 1.Jaká chemická reakce probíhá na Slunci ? 2.Jak dlouho letí světlo ze Slunce na Zemi ? 3.Které přírodní jevy ovlivňuje Slunce ? 4.Jak asi daleko je Slunce od Země ? 5.Která hvězda se nachází nejblíže k Zemi ?

12 Použité zdroje: www.wikipedie.org Sun in X-Ray.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 11.2.2006 [cit. 2012-11-20]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana Il Sole (ita).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 18.6.2008 [cit. 2012-11-20]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Il_Sole_(ita).jpg Solar Life Cycle cs.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 24.10.2010 [cit. 2012-11-20]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Solar_Life_Cycle_cs.svg


Stáhnout ppt "FY_067_Vesmír_Slunce Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."

Podobné prezentace


Reklamy Google