Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Norsko, Švédsko III2-Z7-III-11

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Norsko, Švédsko III2-Z7-III-11"— Transkript prezentace:

1 Norsko, Švédsko III2-Z7-III-11
EVROPA Norsko, Švédsko III2-Z7-III-11

2 ANOTACE Materiál obsahuje prezentaci ve formátu Microsoft PowerPoint (.ppt) pro učivo zeměpisu v 7. ročníku, oblast Člověk a příroda. Doplněno o úkoly. Zaměřeno na práci s atlasem a využití informací z učebnice. Materiál lze využít pro společnou práci ve třídě na interaktivní tabuli.

3 Norsko Se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních zaujímá 8. místo v Evropě. V březnu roku 2012 překročil počet obyvatel 5 milionů, z nichž již zhruba 11 % ( ) má zahraniční původ (včetně evropských zemí).[1] K 1.lednu roku 2012 žilo v Norsku trvale již Poláků, kteří tak vytvořili nejsilnější přistěhovatelskou skupinu. Mimo velkou skupinu Afričanů a Asiatů, kteří přišli do Norska ještě před rozšířením EU v roce 2004, žije dnes v Norsku ještě Švédů, Němců, Litevců, Iráčanů a Somálců. Hlavním městem je Oslo se zhruba  obyvateli (tzv. Velké Oslo - Stor Oslo). Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie.

4 Norsko – poloha na mapě

5 Švédsko je jedním ze severských států na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Švédsko hraničí na západě s Norskem, na východě s Finskem a na jihu je spojeno s Dánskem pomocí unikátního mostu-tunelu přes průliv Öresund. Švédsko je se svou rozlohou km² třetí největší zemí Evropské unie. Celkový počet obyvatel je zhruba 9,4 milionu, přičemž hustota osídlení je nízká (21 obyvatel na km²). Obyvatelstvo je koncentrováno především v jižní polovině země. Zhruba 85% populace žije v městských oblastech. Hlavním městem Švédska je Stockholm, který je zároveň i největším městem.

6 Švédsko – poloha na mapě

7 Obrázky z Norska a Švédska

8 Otázky a úkoly : 1.Proč není Norsko členem EU?
2.Kde leží město Kiruna a čím je známé? 3.Co jsou to fjordy a pro kterou zemi jsou typické?

9 Zdroje : Jednotlivé obrázky dostupné z odkazů :


Stáhnout ppt "Norsko, Švédsko III2-Z7-III-11"

Podobné prezentace


Reklamy Google