Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2852 Jméno autora:Mgr. Věra Floriánová Třída/ročník:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2852 Jméno autora:Mgr. Věra Floriánová Třída/ročník:"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2852 Jméno autora:Mgr. Věra Floriánová Třída/ročník: IV., V./4., 5. Datum vytvoření:2013 Šablona:III/2č. materiálu: VY_32_INOVACE_15

2 Vzdělávací oblast:Svět kolem nás Tematická oblast: Místo kde žijeme - severní Evropa Předmět:Vlastivěda Výstižný popis způsobu použití, případně metodické pokyny: materiál vhodný pro výkladovou hodinu, současně práce s mapou Klíčová slova: Severní Evropa, státy, poloha, hlavní město, obyvatelstvo, státní zřízení, členství v EU, zajímavosti Druh učebního materiálu:Powerpointová prezentace

3 SEVERNÍ EVROPA Mezi státy Severní Evropy patří Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Island.

4 NORSKO Norsko (angl. Norway) se nalézá na západě Skandinávského poloostrova. O Svým státním zřízením je monarchií (konstituční). O Na jihovýchodě sousedí se Švédskem a na severu s Finskem. O Hlavní město Norska je Oslo. O Počet obyvatel dosahuje až 5 mil.. O Norsko není členem EU i přesto, že se o to dvakrát pokoušelo.

5 KYSTAL KŘEMENE

6 ŠVÉDSKO Severský stát Švédsko (angl. Sweden) je svou polohou na východní straně Skandinávie. O Praktikuje se tu konstituční monarchie. O Švédsko sousedí na západě s Norskem a na severu s Finskem. O Hlavním městem Švédska je Stockholm. O Počtem obyvatelstva se podobá ČR - 10 mil. lidí. O Švédsko je členem EU.

7 FINSKO Finsko (angl. Finland) se nachází severozápadně od Ruska. O Státní zřízení je tu jako parlamentní republika. O Sousedí se Švédskem, Norskem a Ruskem. O Hlavní město Finska jsou Helsinky. O Počet obyvatel zde přesahuje 5 mil.. O Švédsko je taktéž dalším členem EU.

8 DÁNSKO Dánsko (angl. Denmark) leží severně od Německa, které je jejím jediným sousedem. O V Dánsku vládne konstituční monarchie. O Hlavní město Dánska je Kodaň. O Obyvatelstvo svým počtem přesahuje hranici 5 mil.. O Dánsko je členem EU.

9 MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

10 ESTONSKO Estonsko (angl. Estonia) je severní pobaltský stát. O Na jihu sousedí s Lotyšskem a na východě s Ruskem. O Státním zřízením je parlamentní republika. O Hlavním městem Estonska je Tallinn. O Počtem obyvatel v Estonsku - přes 1,3 mil.. O Estonsko je také členem EU.

11 LOTYŠSKO Lotyšsko (angl. Latvia) prostřední stát v Pobaltí. O Na severu sousedí s Estonskem, na východě s Ruskem, na jihu s Litvou a na jihovýchodě s Běloruskem. O Hlavním městem Lotyšska je Riga. O Počtem obyvatel v Estonsku - přes 2 mil.. O Lotyšsko se řadí mezi členství EU.

12 LITVA O Litva (angl. Lithuania) je položena nejjižněji v oblasti pobaltských států. O Na severu sousedí s Lotyšskem, dále pak na jihovýchodě s Běloruskem a na jihozápadě s částí Ruska. O Litva je členem EU.

13 ISLAND Island (angl. Iceland) se nachází západně od Norského moře. O Island je ostrovním státem, a tak nemá žádné sousedy. O Státní zřízení - parlamentní republika. O Hlavním městem Islandu je Reykjavík. O Island není členem EU.

14 SOPEČNÁ ČINNOST

15 ZDROJE: http://www.evropske-staty.cz/severni-evropa/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LocationNorway.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lesser_coat_of_arms_of_Sweden.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lahti_skijumps.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dannebrog.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Estonia_in_the_European_Union_and_in_its_ region.svg http://lv.wikipedia.org/wiki/Latvija http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Dalia_Grybauskait%C4%97_2010.jpg http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Europe_location_ISL.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Quartz-norway.jpg http://skandinavie.ic.cz/obr/Mala_morska_vila_.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Islandia_hverir.jpg [ONLINE] [CIT. 2013-01-12] Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Věra Floriánová.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2852 Jméno autora:Mgr. Věra Floriánová Třída/ročník:"

Podobné prezentace


Reklamy Google