Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SMYSLOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SMYSLOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 SMYSLOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 SMYSLOVÁ SOUSTAVA smyslová ústrojí poskytují informace o vnitřním a vnějším prostředí receptory –umožňují přijímat mechanické, tepelné, chemické a světelné podněty Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 ZRAK orgánem zraku jsou oči vnímání světla, barvy, tvarů, pohybu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

4 STAVBA OKA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. duhovka –obsahuje pigment  barva zornice –uprostřed duhovky čočka –láme paprsky na sítnici 2 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

5 STAVBA OKA sítnice –světločivé buňky  tyčinky + čípky zrakový nerv –vede vzruchy ze sítnice do mozku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3

6 SLUCH orgánem sluchu jsou uši přijímání zvukových vln Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

7 STAVBA SLUCHOVÉHO ÚSTROJÍ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. vnější ucho –ušní boltec –zvukovod –bubínek střední ucho –kladívko –kovadlinka –třmínek –Eustachova trubice 5 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 STAVBA SLUCHOVÉHO ÚSTROJÍ vnitřní ucho –hlemýžď –rovnovážné ústrojí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6

9 ČICH vnímáme vůně a pachy orgánem čichu jsou čichové buňky v nosní dutině Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7 8 HMAT vnímáme dotyk, bolest, chlad, teplo orgánem hmatu jsou smyslová kožní tělíska na povrchu těla U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 CHUŤ chuťové pohárky na jazyku –sladká chuť –slaná chuť –kyselá chuť –hořká chuť Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 9

11 VADY SMYSLOVÉHO ÚSTROJÍ krátkozrakost –paprsky se sbíhají před sítnicí dalekozrakost –paprsky se sbíhají za sítnicí šilhání hluchota Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

12 Použité obrázky: obr.č.1- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.2- Volně šiřitelné obr.č.3- Volně šiřitelné obr.č.4- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- Volně šiřitelné obr.č.6- Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Použité obrázky: obr.č.7- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license obr.č.8- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany license obr.č.9- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.11- Creative Commons Attribution 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Použitá literatura: KHOLOVÁ, Helena. Přírodověda pro 5. ročník. ŽIVOT NA ZEMI. Všeň: Nakladatelství ALTER, ISBN s. 55. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "SMYSLOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google