Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klára Hamšlágerová sexta A. Fyzikální vlastnosti  n ízkotavitelný  m ěkký  v elmi těžký  t oxický  p oužívaný člověkem již od starověku  t eplota.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klára Hamšlágerová sexta A. Fyzikální vlastnosti  n ízkotavitelný  m ěkký  v elmi těžký  t oxický  p oužívaný člověkem již od starověku  t eplota."— Transkript prezentace:

1 Klára Hamšlágerová sexta A

2 Fyzikální vlastnosti  n ízkotavitelný  m ěkký  v elmi těžký  t oxický  p oužívaný člověkem již od starověku  t eplota tání: 327,5 °C (600,6 K)  t eplota varu: 1 749 °C (2 022 K)

3 Chemické vlastnosti  o dolné vůči atmosférickým vlivům  d obře rozpustná v kyselině dusičné  k oncentrovaná kyselina sírová ho pasivuje a olovo s ní nereaguje  m á výborné vlastnosti při mechanickém spojováním materiálů (pájení)

4 Kovové elementární olovo

5 Výskyt  Olovo je v zemské kůře zastoupeno řídce.  V mořské vodě činí jeho koncentrace pouze 0,03 mikrogramu v jednom litru.  Elementární olovo se v přírodě vyskytuje pouze vzácně.  Nejběžnějším minerálem a zároveň olověnou rudou je sulfid olovnatý, galenit PbS.

6 Výroba  Při získávání olova z rudy je obvykle hornina jemně namleta a flotací oddělena složka s vysokým zastoupením kovu. Následuje pražení rudy, které převede přítomné sulfidy olova na oxidy.  2 PbS + 3 O 2 → 2 PbO + 2 SO 2  Kovové olovo se pak z praženého koncentrátu rud získává běžnou žárovou redukcí elementárním uhlíkem (obvykle koks).  PbO + C → Pb + CO

7 Využití olova  Olovo se využívalo již od dávnověku.  Nejstarší dochovaný předmět pochází z období mezi lety 3000 př.n.l. a 2000 př.n.l.  V poslední době se projevuje snaha o co největší omezení využívání olova a jeho slitin pro výrobu předmětů praktického použití a to vzhledem k jeho prokázané toxicitě.  Ještě v první polovině 20. století bylo olovo velmi běžně užívaným kovem.

8 Sloučeniny  Oxid olovnatý  PbO, se vyskytuje ve dvou barevných formách – červená a žlutá.  Oxid olovnatý lze nejsnáze připravit přímou oxidací roztaveného olova vzdušným kyslíkem.  Používá se hlavně při výrobě těžkého olovnatého skla, křišťálu, s vysokým indexem lomu a leskem.  Jako složka keramických glazur a emailů.

9  Oxid olovičitý  PbO 2 je hnědá látka s oxidačními vlastnostmi.  Využívá se při výrobě zápalek a pyrotechnických materiálů.

10  Uhličitan olovnatý  PbCO 3 je ve vodě nerozpustná látka, snadno se rozkládá zahřátím.  Je součástí barviva – olovnaté běloby - Pb 3 (OH) 2 (CO 3 ) 2.  Smíšen s olejovitými látkami slouží jako malířská barva, ale za přítomnosti sirovodíku tmavne, za vzniku sirníku olovnatého PbS.

11 Zdroje  http://cs.wikipedia.org/wiki/Olovo#V.C3.BDs kyt_a_v.C3.BDroba http://cs.wikipedia.org/wiki/Olovo#V.C3.BDs kyt_a_v.C3.BDroba


Stáhnout ppt "Klára Hamšlágerová sexta A. Fyzikální vlastnosti  n ízkotavitelný  m ěkký  v elmi těžký  t oxický  p oužívaný člověkem již od starověku  t eplota."

Podobné prezentace


Reklamy Google