Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_101.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_101."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_101

2 Jméno autora:Ing. Klára Šírová Třída/ročník:II. Datum vytvoření:7.09.2012 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Tematická oblast:Chemie kolem nás Předmět:Chemie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Chrom a jeho sloučeniny Klíčová slova:Chrom, sloučeniny chromu Druh učebního materiálu:prezentace

3 Chrom • Jedná se o stříbrolesklý, tvrdý kov, odolný proti korozi – jeho povrch se pokrývá tenkou vrstvičkou oxidu chromitého (pasivace) • Významnou chromovou rudou je chromit – oxid železnato-chromitý FeCr 2 O 4 (FeO.Cr 2 O 3 ) Kovový chrom [1]Chromit [1] • Chrom se využívá především v metalurgickém průmyslu k výrobě speciálních ocelí. Používá se také k pochromování kovových povrchů, které chrání před korozí a zvyšuje jejich lesk.

4 Sloučeniny chromu • Chrom se ve sloučeninách vyskytuje převážně v oxidačním čísle III a VI, sloučeniny chromité patří mezi nejstálejší sloučeniny Cr • Patří mezi stopové biogenní prvky, v těle se vyskytuje chrom s oxidačním číslem III, sloučeniny Cr VI jsou silně toxické a karcinogenní, mají oxidační účinky Oxid chromitý [1] Chroman olovnatý [1] Dichroman draselný [1] Cr 2 O 3 - oxid chromitý, jedná se o zelený prášek nerozpustný ve vodě, používá se k přípravě barev jako tzv. chromová zeleň Chromany, Cr 2 O 4 2- mají většinou žluté zbarvení a oxidační účinky, nerozpustné chromany se využívají jako pigmenty, např. chromová žluť PbCr 2 O 4. Působením kyselin na chromany vznikají oranžově zbarvené dichromany Cr 2 O 7 2- se silnými oxidačními účinky. Příkladem je např. dichroman draselný K 2 Cr 2 O 7 využívaný v analytické chemii. Oxid chromový CrO 3 je červená krystalická látka, je silně hygroskopický, je silným oxidačním činidlem.

5 Reakce sloučenin chromu Žlutý chromanový aniont v kyselém prostředí přechází na oranžový dichromanový aniont. 2 CrO 4 2- + 2 H + → Cr 2 O 7 2- + H 2 O V zásaditém prostředí vznikají opět chromany. Cr 2 O 7 2- + 2 OH - → 2 CrO 4 2- + H 2 O K 2 CrO 4 K 2 Cr 2 O 7 [2] Oxid chromitý je možné připravit rozkladem dichromanu amonného podle rovnice: (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7 → Cr 2 O 3 + N 2 + 4 H 2 O Tepelný rozklad dichromanu amonného bývá označován také jako sopka. Dichroman amonný [1] Rozklad dichromanu amonného [3]

6 Oxid chromový je možno připravit reakcí dichromanu draselného s koncentrovanou kyselinou sírovou podle reakce: Oxid chromový [1] K 2 Cr 2 O 7 + H 2 SO 4 (konc.) → K 2 SO 4 + 2 CrO 3 + H 2 O Jedná se o silné oxidační činidlo, při kontaktu s ethanolem (i jinými org. látkami) dojde k jeho vzplanutí. Chroman olovnatý je možno připravit srážením chromanu draselného dusičnanem olovnatým podle rovnice: K 2 CrO 4 + Pb(NO 3 ) 2 → 2 KNO 3 + PbCrO 4 Chroman olovnatý se používá jako žluté barvivo. Srážením chromanů je možno připravit také chroman barnatý (žlutý ultramarín) a chroman zinečnatý (zinková žluť). Roztok Pb(NO 3 ) 2 + kapka K 2 CrO 4 [4]

7 Výsledky procvičování Co je příčinou dobré korozní odolnosti chromu? Rozhodněte, které z uvedených sloučenin chromu jsou jedovaté: CrO 3, K 2 Cr 2 O 7, Cr 2 O 3, Na 2 CrO 4, Cr(OH) 3 Jsou reaktivnější sloučeniny chromu s oxidačním číslem III nebo VI? Jeho povrch se pokrývá tenkou vrstvičkou oxidu chromitého (pasivace). Jedovaté jsou sloučeniny Cr IV: CrO 3, K 2 Cr 2 O 7, Na 2 CrO 4 Reaktivnější jsou sloučeniny Cr IV, např. CrO 3 může způsobit vznícení některých hořlavých látek. Oxid chromitý Cr 2 O 3 [1]Dichroman draselný K 2 Cr 2 O 7 [1] Na kterém z níže uvedených obrázků je oxid chromitý a kde dichroman draselný?

8 V laboratorních cvičeních bývá prováděn pokus zvaný „sopka“. Na nehořlavou podložku je nasypána směs práškového dichromanu amonného. Po zapálení dojde k exotermní reakci, vzniká zelená sloučenina chromu. Pojmenujte vzniklou sloučeninu chromu, dochází zde k oxidaci nebo redukci chromu? Jak reagují chromany v kyselém prostředí? Doplňte reakci. 2 CrO 4 2- + 2 H + → Jakou barvu mají následující sloučeniny: Cr 2 O 3 - PbCrO 4 - CrO 3 - Vzniklou sloučeninou je oxid chromitý, dochází k redukci z Cr VI na Cr III. Cr 2 O 7 2- + H 2 O vznikají dichromany K 2 CrO 4 K 2 Cr 2 O 7 [1] chromová zeleň chromová žluť červenohnědá barva Na uvedeném obrázku vidíme dvě zkumavky s roztoky chromanu a dichromanu draselného, rozhodněte, ve které je roztok chromanu a kde dichroman.

9 Použitá literatura a obrázky 1.[online]. [cit. 2012-05-09]. Dostupné z: commons.wikimedia.org 2.[online]. [cit. 2012-04-09]. Dostupné z: http://www.studiumchemie.cz/pokus.php?id=51 3.[online]. [cit. 2012-05-09]. Dostupné z: http://www.angelo.edu/faculty/kboudrea/demos/volcano/volcano.htm 4.[online]. [cit. 2012-05-09]. Dostupné z: http://www.sciencephoto.com/media/92250/enlarge 5.KOVALČÍKOVÁ T. Obecná a anorganická chemie. Ostrava: Pavel Klouda, 2004


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_101."

Podobné prezentace


Reklamy Google