Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVATÝ ONDŘEJ 30. LISTOPADU OCHRÁNCE A PATRON ZAMILOVANÝCH A NEVĚST PRVNÍ UČEDNÍK JEŽÍŠE. BYL TAKY UKRIŽOVÁN, ALE NA KŘÍŽI VE TVARU X- ONDŘEJSKÝ KŘÍŽ ZVYKY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVATÝ ONDŘEJ 30. LISTOPADU OCHRÁNCE A PATRON ZAMILOVANÝCH A NEVĚST PRVNÍ UČEDNÍK JEŽÍŠE. BYL TAKY UKRIŽOVÁN, ALE NA KŘÍŽI VE TVARU X- ONDŘEJSKÝ KŘÍŽ ZVYKY."— Transkript prezentace:

1

2 SVATÝ ONDŘEJ 30. LISTOPADU OCHRÁNCE A PATRON ZAMILOVANÝCH A NEVĚST PRVNÍ UČEDNÍK JEŽÍŠE. BYL TAKY UKRIŽOVÁN, ALE NA KŘÍŽI VE TVARU X- ONDŘEJSKÝ KŘÍŽ ZVYKY A POVĚRY KOMU SE CO TU NOC ZDÁ, TO SE SPLNÍ ABY SE DÍVKY DOZVĚDĚLY, JESTLI SE VDAJÍ A ZA KOHO, TAK ZADĚLÁVAJÍ DO KNEDLÍKU LÍSTEČKY SE JMÉNY CHLAPCŮ. A ČEKAJÍ,KTERÝ KNEDLÍK VYPLAVE PRVNÍ NA POVRCH. LÍSTEČKY SE JMÉNY CHLAPCŮ SI DÁVAJÍ DÍVKY POD POLŠTÁŘ, KTERÝ JAKO PRVNÍ PO SPÁNKU VYTÁHNOU TOHO SI VEZMOU. http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Svaty_ondrej_Advent.htm

3 DĚTI SI DÁVAJÍ ZA OKNO PUNČOCHU A ČEKAJÍ, ZDA DOSTANOU OD BARBORY UHLÍ NEBO SLDAKOSTI A OVOCE. SVATÁ BARBORA 4. PROSINCE http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Barbora.h tm OTEC UVĚZNIL BARBORU DO VĚŽE. UVĚŘILA V JEŽÍŠE, UTEKLA. OTEC JI NAŠEL A UŤAL JI MEČEM HLAVU. KDYŽ JI VEDLI NA POPRAVU ROZKVETLA JI CESTOU VĚTVIČKA OCHRÁNCE HORNÍKŮ, HASIČŮ, TESAŘŮ.... ZVYKY A POVĚRY DÍVKY TRHALY VĚTVIČKY, "BARBORKY", KDYŽ DO ŠTĚDRÉHO VEČERA ROZKVETLY,TAK SE DO ROKA VDALY. V PŘEDVEČER TOHOTO SVÁTKU SE OBJEVUJÍ ŽENY V BÍLÉM A METLOU HROZÍ DĚTEM NEDOBRÝM A HODNÝM ROZDÁVAJÍ OVOCE A SLADKOSTI.

4 SVATÝ MIKULÁŠ http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Mikulas.h tm 6. PROSINCE BYL TO BISKUP,POMÁHAL LIDEM A ZVLÁŠTĚ CHUDÝM. JEHO NEJOSLAVOVANĚJŠÍ VLASTNOSTÍ BYLA ŠTĚDROST.

5 SVATÁ LUCIE http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Lucie.h tm 13. PROSINCE ZVYKY A POVĚRY PATRONKA ŠVADLENEK, OCHRÁNKYNĚ ZRAKU NECHTĚLA SE VDÁT, PROTOŽE BYLA ODDÁNA BOHU. ZA SVOU VÍRU BYLA PROBODNUTA V HRDLE. LUCKY CHODÍ PO DOMECH A KONTROLUJÍ, JAK MAJÍ HOSPODYŇKY UKLIZENO.

6 http://www.predskolaci.cz/?p=8428#more- 8428 MŮJ MILÝ JEŽÍŠKU, PÍŠU TI VÁNOČNÍ PŘÁNÍ. ZA OKNEM PADÁ SNÍH MÁM RÁDA SÁŇKOVÁNÍ, CHTĚLA BYCH VIDĚT ANDÍLKA Z NEBE, VENKU JE SKORO TMA, ZA OKNEM ZEBE. REF.: VÁNOČNÍ KOLEDY V RÁDIU HRAJÍ, ZDA PŘIJDEŠ K NÁM, DĚTI SE PTAJÍ, VÁNOČNÍ KOLEDY V RÁDIU HRAJÍ, ZDA PŘIJDEŠ K NÁM, DĚTI SE PTAJÍ, MŮJ MILÝ JEŽÍŠKU, MÁM JEDNO VÁNOČNÍ PŘÁNÍ CHTĚLA BYCH VIDĚT ANDÍLKA Z NEBE, SVÍTÍ NÁM HVĚZDIČKY, ZA OKNEM ZEBE. REF.: VÁNOČNÍ KOLEDY … MŮJ MILÝ JEŽÍŠKU, ZNÁŠ MOJE VÁNOČNÍ PŘÁNÍ. CHTĚLA JSEM VIDĚT ANDÍLKA Z NEBE, MOŽNÁ AŽ USNU, PAK UVIDÍM TEBE! REF.: VÁNOČNÍ KOLEDY …

7 http://www.projektprvouka.cz/


Stáhnout ppt "SVATÝ ONDŘEJ 30. LISTOPADU OCHRÁNCE A PATRON ZAMILOVANÝCH A NEVĚST PRVNÍ UČEDNÍK JEŽÍŠE. BYL TAKY UKRIŽOVÁN, ALE NA KŘÍŽI VE TVARU X- ONDŘEJSKÝ KŘÍŽ ZVYKY."

Podobné prezentace


Reklamy Google