Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor:Elena Kolarovská Období:listopad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor:Elena Kolarovská Období:listopad."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor:Elena Kolarovská Období:listopad 2012 Název:VY_32_INOVACE_146_PRV2 Vzdělávací oblast:Člověk a jeho svět Vzdělávací obor:Prvouka Téma:Vánoční zvyky a obyčeje Ročník:3. Anotace:  prezentace vhodná k nácviku, procvičení nebo opakování na interaktivní tabuli  Adventní věnec, svatý Martin, svatá Kateřina, svatý Ondřej, svatá Barbora, svatý Mikuláš, svatá Lucie, Štědrý den, Hod boží vánoční, svatý Štěpán, Tři králové  vánoční zvyky a obyčeje

2

3 Advent trvá asi čtyři týdny. Zhotovuje se adventní věnec se čtyřmi svíčkami, kdy se každou adventní neděli zapaluje o svíci více.

4  Narodil se ve 4. století. Byl vojákem, pak kdy žebrákovi daroval půlku pláště, stal se poustevníkem.  Je to období, kdy přichází zima.  Svatomartinské období je doba hodování – husa a pečivo ve tvaru podkovy (vandrovnice) proti klopýtnutí přes rok.

5  Žila ve 3. a 4. století. Vyznávala křesťanskou víru, za kterou byla umučená.  Konají se poslední Kateřinské taneční zábavy v roce.  Pojídá se česnek na ochranu před čarodějnicemi a řežou se větvičky – přání, které se splní na štědrý den, když rozkvetou nebo se zazelenají.

6  Byl prvním učedníkem Ježíše, kterého ukřižovali.  Je považován za ochránce a patrona zamilovaných.  Sníh na Ondřeje znamená sníh po celou zimu, déšť znamená hodně ovoce.

7  Za svou víru v křesťanství byla uvězněná a popravená utnutím hlavy.  Svobodná děvčata trhají třešňové větvičky a jestli do Vánoc rozkvetou, tak se do roka vdají.

8  Byl to štědrý světec, který rozdával svůj majetek chudým, stal se biskupem.  V podvečer Mikuláš v doprovodu anděla a čerta rozdávají dětem zaslouženou odměnu.

9

10  Vyznávala křesťanskou víru, nechtěla se provdat, nakonec byla mučená a popravená.  Svatá Lucie noci upije ale dne nepřidá.

11  Máme štědrovečerní večeři-hrachová polévka, ryba a bramborový salát.  Zpíváme koledy.  Nadělujeme si dárky.

12  Ten, kdo se celý den do štědrovečerní večeře postí, uvidí zlaté prasátko.  Napříč rozkrojená jablka znamenala zdraví – hvězdička, smrt – křížek, nemoc – červivé.

13  Děvče na vdávání hází přes rameno střevíc, jestli špička míří ke dveřím, provdá se.  Do vody se vlije roztavené olovo a podle toho jaký vznikne tvar, takový ho čeká osud.

14  Schovaná rybí šupina pod talířem znamená, že se nás příští rok budou držet peníze.  Jestliže se lodička vydá k okraji, čekají nás cesty, jestli zůstane daleko od břehu, zůstaneme doma.

15  Připomínáme si narození Ježíše v Betlémě.  V tento den se hoduje a nesmí se pracovat.

16  Byl prvním mučedník křesťanství, ukamenovali ho.  Po obědě patří den koledníkům.

17  Jsou to tři mudrci, kteří přinesli Ježíšovi dary – zlato, kadidlo, myrhu.

18 Zdroj:  vlastní tvorba  kliparty – www.office.microsoft.comwww.office.microsoft.com  THOMPSON, Wilfred. Http://cs.wikipedia.org. 31. 12. 2011, 20:35. Soubor:Wilfred Thompson St Martin And The Beggar.jpg. Dostupné z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wilfred_Thompson_St_Martin_And_Th e_Beggar.jpgHttp://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wilfred_Thompson_St_Martin_And_Th e_Beggar.jpg  CARRACCI, Agostino. Http://en.wikipedia.org. File:Agostino Carracci Hl. Katharina.jpg. Dostupné z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agostino_Carracci_Hl._Katharina.j pg?uselang=csHttp://en.wikipedia.org http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agostino_Carracci_Hl._Katharina.j pg?uselang=cs  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:St_Andreas.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:St_Andreas.jpg  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Icon_01005_Sv._vmch._Varvara.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Icon_01005_Sv._vmch._Varvara.jpg  FRIEDRICHSEN. Http://commons.wikimedia.org. 19. 8. 2010, 11:11. File:NikolausMyra Beschenkung Jungfrauen.jpg. Dostupné z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NikolausMyra_Beschenkung_Jungfr auen.jpg?uselang=csHttp://commons.wikimedia.org http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NikolausMyra_Beschenkung_Jungfr auen.jpg?uselang=cs  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Saint_Lucy_by_Domenico_di_Pace_Bec cafumi.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Saint_Lucy_by_Domenico_di_Pace_Bec cafumi.jpg  Giotto di Bondone. Http://cs.wikipedia.org. Soubor:Stefanus.jpg. Dostupné z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Stefanus.jpgHttp://cs.wikipedia.orghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Stefanus.jpg


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor:Elena Kolarovská Období:listopad."

Podobné prezentace


Reklamy Google