Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVATÝ VALENTÝN. DEN SVATÉHO VALENTÝNA SVÁTEK ZAMILOVANÝCH SLAVÍ SE 14.2. SLAVÍ SE HLAVNĚV ANGLOSASKÝCH ZEMÍCH V ČESKU (a kontinentální EVROPĚ) SE ZAČAL.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVATÝ VALENTÝN. DEN SVATÉHO VALENTÝNA SVÁTEK ZAMILOVANÝCH SLAVÍ SE 14.2. SLAVÍ SE HLAVNĚV ANGLOSASKÝCH ZEMÍCH V ČESKU (a kontinentální EVROPĚ) SE ZAČAL."— Transkript prezentace:

1 SVATÝ VALENTÝN

2 DEN SVATÉHO VALENTÝNA SVÁTEK ZAMILOVANÝCH SLAVÍ SE 14.2. SLAVÍ SE HLAVNĚV ANGLOSASKÝCH ZEMÍCH V ČESKU (a kontinentální EVROPĚ) SE ZAČAL SLAVIT AŽ PO R.1990 – komerční důvody ZAMILOVANÍ SI DÁVAJÍ DROBNÉ DÁRKY A PŘÁNÍČKA (původní tradice je trochu jiná – anonymní přání)

3 HISTORIE STAROVĚKÝ ŘÍM - SVÁTEK LUPRECALIA V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

4 HISTORIE Svatý VALENTÝN je historicky doložená postava. Žil v 3.století v Itálii. Pocházel z města TERNI nedaleko Říma Byl biskupem. Zemřel 14.2. roku 269.

5 SV. VALENTÝN – patron zamilovaných TAJNĚ ODDÁVAL VOJÁKY, ABY JE CHRÁNIL PŘED ODCHODEM DO VÁLKY (sňatky a zásnuby vojáků byly zakázány) → NA ROZKAZ CÍSAŘE CLAUDIA II. BYL ZATČEN, MUČEN A POPRAVEN – 14.2.269 Svátek Luprecalia pak splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna

6 OBNOVENÍ TRADICE Tradice svátku sv. Valentýna byla obnovena v USA počátkem 20. století (1907), když se Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, ocitl na prahu bankrotu. Začal tedy vyrábět VALENTÝNSKÉ POHLEDNICE A PŘÁNÍ. Do dvou let své zisky ztrojnásobil.

7 VALENTÝNSKÉ TRADICE „VALENTÝNKY“ – anonymní přáníčka podepsaná Tvůj VALENTÝN (Takto podepsaný dopis prý napsal uvězněný Valentýn před popravou dceři žalářníka, která se do něj zamilovala)

8 VALENTÝNSKÉ TRADICE DROBNÉ DÁRKY, KVĚTINY „VALENTÝNSKÝ TOUST“ S MÁSLEM A SKOŘICÍ K SNÍDANI KVĚTINY A SLADKOSTI PRO RODIČE ZA JEJICH LÁSKU A VĚRNOST ČERVENÁ STUHA NA KRK ZVÍŘECÍM MAZLÍČKŮM

9 VALENTÝNSKÉ SYMBOLY SRDCE (PROSTŘELENÉ ŠÍPEM) KVĚTINY (RUDÉ RŮŽE) BŮŽEK LÁSKY AMOR HOLUBIČKY LABUTĚ

10 LABUŤ – SYMBOL LÁSKY A VĚRNOSTI POVĚRA: LABUTĚ SI PRÝ V DEN SV. VALENTÝNA VYBÍRAJÍ SVÉHO PARTNERA, SE KTERÝM PAK ZŮSTÁVAJÍ PO CELÝ ŽIVOT.

11 ÚKOL: VALENTÝNKA TEXT: Krásného Valentýna přeje… PŘÁNÍ (Ať …, Buď…) Tvůj Valentýn Miluji Tě … Hádej, kdo tě miluje…

12


Stáhnout ppt "SVATÝ VALENTÝN. DEN SVATÉHO VALENTÝNA SVÁTEK ZAMILOVANÝCH SLAVÍ SE 14.2. SLAVÍ SE HLAVNĚV ANGLOSASKÝCH ZEMÍCH V ČESKU (a kontinentální EVROPĚ) SE ZAČAL."

Podobné prezentace


Reklamy Google