Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA - SÍDLA Z_076_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Sídla Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA - SÍDLA Z_076_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Sídla Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA - SÍDLA Z_076_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Sídla Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Světadíly - Amerika - Severní Amerika.  Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Sídla V Severní Americe najdeme mnoho velkých měst. Některá z nich se řadí k největším na světě a počtem obyvatel přesahují celou Česku republiku.

4 Největší sídla Kanady OttawaToronto

5 Toronto Počet obyvatel by podle posledních odhadů z roku 2011 měl být 6,3 milionů. Je to nejlidnatější město Kanady a je zároveň hlavním městem provincie Ontario. Hlavním jazykem je angličtina. Jedná se o ekonomicky nejsilnější kanadské město s velmi vysokou životní úrovní obyvatel.

6 Montréal Počet obyvatel se podle posledních odhadů z roku 2011 blíží 2 milionům. Je druhým největším městem Kanady a zároveň hlavním městem provincie Québec. Jedná se o druhé největší město na světě, kde je hlavním jazykem francouzština (po Paříži).

7 Ottawa Počet obyvatel se podle posledních odhadů z roku 2011 blíží 900 000. Ottawa je hlavním městem Kanady, přestože je až šestým největším. Leží na hranici mezi francouzsky (Québec) a anglicky (Ontario) mluvící částí Kanady. Parliament Hill, Ottawa

8 Největší sídla USA Washington, D.C.New York

9 The City of New York New York je nejlidnatější město Spojených států amerických. Počet obyvatel přesahuje 8 milionů, ale v součtu s obrovskou aglomerací se blíží 20 milionům. To jej řadí na 6. místo mezi největšími městy světa. Jeden ze symbolů moderního New Yorku – Socha Svobody

10 Los Angeles Los Angeles je druhé největší město v USA. V součtu s velkou aglomerací se počet obyvatel odhaduje na 15 milionů. Je to celosvětově důležité středisko obchodu, kultury, vědy i filmu (známý Hollywood je jednou ze čtvrtí LA)

11 Washington, D.C. Washington, D.C. je hlavní město USA a je zároveň sedmým největším. Počet obyvatel se pohybuje v okolí 600 000 (2011). Sídlo zde má prezident USA (Bílý dům), Kongres a Nejvyšší soud. Nese jméno po prvním americkém prezidentovi Georgovi Washingtonovi. Koncovka D.C. (District of Columbia) značí hlavní město.

12 Ciudad de México (Mexico City) Mexico City je 20 milionové město a je také třetím největším městem na světě (Po Tokyu a Soulu). Je hlavním městem státu Mexiko.

13 Mexico City je známé také pro své velké sociální problémy. Patří mezi města s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí. Zatímco blahobytnou západní část města obývají bohatí, ve východní části lidé bojují o pitnou vodu, jídlo i práci. Dalším velkým problémem je vysoká míra znečištění ovzduší i vody.

14 Další významná sídla Santo Domingo Guatemala

15 Santo Domingo Santo Domingo je hlavním a také největším městem Dominikánské republiky. Počet obyvatel se odhaduje okolo 3 milionů. Můžeme jej považovat za centrum Karibiku, i když je nepatrně menší než Havana (Kuba), je modernější a vyspělejší.

16 Havana Havana je hlavním městem státu Kuba. Je zároveň největším městem Karibiku. Žijí zde bezmála 3 miliony obyvatel. Přezdívá se jí „Paříž Karibiku“

17 Použité zdroje LosAngeles06.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LosAngeles06.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LosAngeles06.jpg Castillo de la Fuerza.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Castillo_de_la_Fuerza.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Castillo_de_la_Fuerza.jpg Guatemala National Palace of Culture.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Guatemala_National_Palace_of_Culture.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Guatemala_National_Palace_of_Culture.jpg Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA - SÍDLA Z_076_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Sídla Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."

Podobné prezentace


Reklamy Google