Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AMERIKA – PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AMERIKA – PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI"— Transkript prezentace:

1 AMERIKA – PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. AMERIKA – PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI Z_085_Světadíly_Amerika_Přírodní zajímavosti Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku. Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Světadíly - Amerika. Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý. Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Přírodní zajímavosti Severní Ameriky
Mamutí jeskyně Grand Cayon Central Park Baffinův ostrov Mount Rushmore

4 Mamutí jeskyně Je nejdelší jeskyní na světě.
Nachází se ve stejnojmenném národním parku ve státě Kentucky v USA. Celková délka chodeb již přesahuje 630 km a stále jsou nalézány nové.

5 Grand Canyon Česky „Velký kaňon“, je jedním z největších a nejpodivuhodnějších přírodních divů na světě. Nachází se ve státě Arizona v USA. Krajinu proplétá na 446 km do délky, 30 km do šířky, 1600 m do hloubky a zabírá celkovou plochu 5000 km2.

6 V některých oblastech Grand Canyonu se jedná o pustou krajinu plnou červených stěn.
Některé stěny, vysoké až 1 km, obsahují až 40 geologických vrstev. Pozorováním jednotlivých vrstev je možné zjistit historickou flóru a faunu těchto míst. Středem Grand Canyonu protéká řeka Colorado, která ústí do Kalifornského zálivu.

7 Central Park Central Park je „les“ uprostřed New Yorku. Je také nejstarším městským parkem. Jedná se o obrovskou zelenou plochu o délce 4 km a šířce 800 m, která leží v samotném centru New Yorku, hned vedle jedné z nejdražších ulic světa – Páté Avanue.

8 Baffinův ostrov Tento ostrov leží u severovýchodního pobřeží Kanady na okraji Severního ledového oceánu. Je druhým největším ostrovem v Arktidě a pátým největším na světě. Průměrná celoroční teplota zde činí -8,5 °C. V zimě je jedinou přístupovou cestou vzdušný prostor.

9 Mount Rushmore Jedná se o obrovské sousoší představujícího 4 hlavy významných amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Autorem projektu je Gutzon Borglum Výšky hlav prezidentů jsou srovnatelné s šestipatrovým domem.

10 Národní památník Mount Rushmore

11 Přírodní zajímavosti Jižní Ameriky
Angelův vodopád Socha Krista Vykupitele Cerro Dragon

12 Angelův vodopád Je nejvyšší vodopád na světě. Ukrývá se v lesích Venezuely daleko od civilizace, kde byl objeven až ve 20. století. Je šestnáctkrát vyšší než Niagarské vodopády (60 m). Leží v národním parku Canaima a je součástí světového dědictví UNESCO.

13 Své jméno vodopád získal po objeviteli hory, Jamesi Angelovi.
Ten ale může být objevitelem pouze oficiálním, neboť zdejší domorodci jej znali mnohem dříve.

14 Socha Krista Vykupitele
Tato socha stojí na vrcholu hory Corcovado v národním parku Floresta de Tijuca v brazilském městě Rio de Janeiro. Z terasy, která leží u Kristových nohou, je nádherný výhled na město i okolí. Socha byla postavena při příležitosti oslav výročí nezávislosti Brazílie. V roce 2007 byla vyhlášena jedním ze 7 moderních divů světa.

15 Symbol roztažených rukou má znázorňovat, jak Kristus objímá město a zároveň také kříž, který je symbolem zbožnosti Brazilců i toho, jak dominantní postavení má křesťanství v této zemi.

16 Cerro Dragon Je písečná duna při severovýchodním pobřeží Chile u města Iquique na okraji pouště Atacama. Oblíbili si ji paraglaidisté a také vyznavači dvou „písečných“ sportů – sandboardingu a sandskiingu.

17 Otázky a odpovědi I: Jmenuj přírodní zajímavosti Severní Ameriky.
Jmenuj přírodní zajímavosti Jižní Ameriky.

18 Otázky a odpovědi I: Jmenuj některé přírodní zajímavosti SA.
Mamutí jeskyně, Grand Canyon, Central park, Mounth Rushmore. Jmenuj některé přírodní zajímavosti JA. Angelův vodopád, socha Krista Vykupitele, Cerro Dragon.

19 Otázky II: Víš, kde je Grand Canyon a znáš jeho číselné údaje?
Které osobnosti jsou vytesány do skály v Mounth Rushmore? Kde leží Baffinův ostrov?

20 Otázky a odpovědi II: Víš, kde je Grand Canyon a znáš jeho číselné údaje? Je v USA, v Arizoně. Má délku 446 km, v některých místech je široký 30 km a hluboký až 1600 m. Které osobnosti jsou vytesány do skály v Mounth Rushmore? Jsou to historicky významní politici USA: Washington, Jefferson, Lincoln a Roosevelt. Kde leží Baffinův ostrov? Baffinův ostrov leží u severovýchodního pobřeží Kanady na okraji Severního ledového oceánu.

21 Použité zdroje MammothCaveNPS.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Pangnirtung Fiord S jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Mount Rushmore National Memorial.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Cristo Redentor - Rio de Janeiro, Brasil.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Cerro Dragón.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "AMERIKA – PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI"

Podobné prezentace


Reklamy Google