Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tématický okruh: Anorganická chemie Téma: Bezkyslíkaté kyseliny Anotace: Prezentace slouží žákům jako osnova probíraného učiva. Obsahuje základní údaje k tématu – vysvětlení pojmu kyselina, ředění kyselin, přehled bezkyslíkatých kyselin a vlastnosti a užití kyseliny chlorovodíkové.. Text slouží i jako zápis do sešitu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petra Majerčáková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 KYSELINY Bezkyslíkaté kyseliny

3 žiraviny ve vodě odštěpuje vodíkový kation H + ředění kyselin – vždy se lije kyselina do vody (pomůcka Karlovy Vary) Při poleptání kyselinou omýváme studenou vodou a pak zneutralizujeme. pH kyselin je 0 – 6,9

4 Bezkyslíkaté kyseliny dvouprvkové sloučeniny vodíku a nekovového prvku kyselina fluorovodíková HF kyselina chlorovodíková HCl kyselina bromovodíková HBr kyselina jodovodíková HI kyselina sirovodíková H 2 S

5 Kyselina chlorovodíková HCl Vlastnosti: bezbarvá kapalina prodává se jako koncentrovaná (37%) je to žíravá látka technická kyselina chlorovodíková se nazývá kyselina solná - má nažloutlou barvu, protože obsahuje další příměsi (chlorid železitý) 0,3 - 0,4% kyselina chlorovodíková se nachází i v žaludku savců (pomáhá trávení a má antibakteriální účinky)

6 Kyselina chlorovodíková leptá, při zasažení je třeba poraněné místo důkladně několik minut oplachovat tekoucí vodou (případně ještě zneutralizovat hydrogenuhličitanem sodným - jedlou sodou), při zasažení očí je nutné provést velmi důkladný výplach, nejlépe za pomocí druhé osoby tak, že druhá osoba drží té první rozevřená oční víčka (člověk sám má tendence se výplachu bránit a zpravidla jej neprovede dostatečně). Následně je nezbytně nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Poleptání očí koncentrovanou kyselinou většinou končí slepotou.

7 Využití po kyselině sírové nejpoužívanější kyselou látkou v průmyslu V geologii a paleontologii se používá k detekci vápence (CaCO 3 ), protože při jeho rozpouštění uvolňuje množství oxidu uhličitého a šumí. v kombinaci s kyselinou dusičnou v poměru 3:1 tvoří lučavku královskou, kterou lze užít k rozpouštění zlata nebo platiny Kyselina chlorovodíková je aktivátor žaludečního enzymu pepsinu, denaturuje zkonzumované bílkoviny a zabíjí bakterie v potravě. Vnitřní stěna žaludku je na velmi nízké pH stavěna, pokud však dojde k poruše slizového krytu, vznikne žaludeční vřed. Koncentrovaná kyselina chlorovodíková se dá použít k čištění bazénů od vodního kamene.

8 Zdroje: MACH, Josef, Irena PLUCKOVÁ a Jiří ŠIBOR. Chemie: úvod do obecné a anorganické chemie. 1. vyd. Brno: Nová škola, c2010, 2 sv. Duhová řada, sv. 93. ISBN 978-80-7289-134-4. BENEŠ, Pavel, Václav PUMPR a Jiří BANÝR. Základy chemie pro 2. stupeň základní školy, nižší ročníky víceletých gymnázií a střední školy: úvod do obecné a anorganické chemie. 3. vyd. Praha: Fortuna, 2000, 143 s. Duhová řada, sv. 93. ISBN 80-716-8720-0


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google