Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tématický okruh: Organická chemie Téma: Sacharidy – polysacharidy Anotace: Prezentace slouží žákům jako osnova probíraného učiva. Obsahuje základní údaje k tématu – stručná charakteristika, přehled zástupců polysacharidů, jejich vlastnosti a užití. Text (psaný černě) slouží i jako zápis do sešitu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petra Majerčáková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 SACHARIDY - CUKRY 2 Polysacharidy

3 POLYSACHARIDY vznikají spojením velkého počtu monosacharidových jednotek (až několika tisíců) obvykle se nerozpouští ve vodě, některé ve vodě jen bobtnají nemají sladkou chuť zásobní a stavební látky organismů

4 škrob bezbarvý prášek hlavním zdrojem škrobu jsou některé části rostlin bramborové hlízy mají až 20 %škrobu, obilná zrna 50 – 80 % škrobu Průmyslově se z něj vyrábí technická lepidla a glukóza.

5 Důkaz škrobu: Očištěnou bramborovou hlízu nastrouháme, protřepeme s 20 cm 3 vody a směs filtrujeme vymačkáním přes plátno. Filtrát protřepeme a nalijeme do 100 cm 3 vroucí vody. Po ochlazení vzniklého roztoku k němu přidáme několik kapek 1 % roztoku jodu. Reakcí vodného roztoku škrobu a jodu vzniká modrý roztok.

6 glykogen = živočišný škrob vv játrech z jednoduchých cukrů obsažených v krvi ukládá se v játrech a ve svalech jako zásobní látka v případě potřeby se štěpí na jednoduchý cukr a krev ho odnáší na místa spotřeby

7 celulosa bílá pevná látka molekuly jsou tvořeny velkým počtem atomů Téměř čistou celulózu obsahují vlákna z oplodí bavlníku (bavlna), stonku lnu a konopí.

8 Asi 50% celulosy obsahuje dřevo stromů, ze kterého se také vyrábí. Celulosa je základní surovinou pro výrobu papíru „umělého hedvábí“ celofánu a dalších látek. výroba papíru dela-papir dela-papir

9 Zdroje: Přehled chemie pro základní školy: Doc. RNDr. Hana Čtrnáctková, CSc., Prof. Ing. Karel Kolář, CSc., PaedDr. Miloslava Svobodová, RNDr. František Zemánek, vydalo v Praze roku 2006 SPN – pedagogické nakladatelství, a.s., ISBN Přehled středoškolské chemie – Prof. RNDr. Jiří Vacík, DrSc., Doc. RNDr. Jana Barthová, CSc., Prof. RNDr. Josef Pacák, DrSc., Doc., RNDr. Bohuslav Strauch, CSc., PaedDr. Miloslava Svobodová, RNDr. František Zemánek, SPN Praha 1995, ISBN Základy praktické chemie 2 – doc. RNDr. Pavel Beneš, CSc., PhDr. Václav Pumpr, CSc., doc. RNDr. Jiří Banýr, CSc., nakladatelství Fortuna, 2000, ISBN – důkaz škrobu - video výroba paíru


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: červen 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google