Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Elektromagnetické relé Ing. Josef Nevařil ELEKTROTECHNIKA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Elektromagnetické relé Ing. Josef Nevařil ELEKTROTECHNIKA."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Elektromagnetické relé Ing. Josef Nevařil ELEKTROTECHNIKA

2 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ

3 »Je elektrotechnický přístroj sloužící ke spínání kontaktů pomocí elektromagnetu. »Bylo vynalezeno jako elektromechanický zesilovač pro telegrafní službu. »Vynálezcem je Jouseph Henry.

4 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ »Protéká-li cívkou elektrický proud vytváří magnetický indukční tok. »Ten způsobí přitažení kotvy. »Kotva působí na táhlo připojené k pružnému kontaktu. »Přitažením kotvy dojde k přesunu kontaktu, a tím k propojení s pevným kontaktem. »Bez průtoku proudu cívkou se pružný kontakt opět přesune do výchozí polohy, tím rozepne obvod s pevným kontaktem a přes táhlo oddálí kotvu od magnetického obvodu.

5 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Animace funkce

6 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ »Cívka relé a magnetický obvod tvoří vlastně ve svém principu elektromagnet. Elektromagnet skládá: »z cívky, »z magnetického obvodu.

7 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Cívka: »je izolovaný vodič navinutý na nosné kostře. »Jako vodič se u malých magnetů, včetně cívek relé, používá izolovaný měděný vodič. »Cívky velkých elektromagnetů většinou používají jako vodič hliník.

8 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Magnetický obvod »cívky je tvořen magneticky měkkým materiálem, »společně s kotvou tvoří magnetický obvod. Cívka může být napájena stejnosměrným nebo střídavým proudem. Pro cívky napájené stejnosměrným proudem používáme magneticky měkký materiál. Pro cívky napájené střídavým proudem je magnetický obvod vytvořen z elektrotechnických plechů.

9 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Kotva elektromagnetického relé »je pohyblivá část magnetického obvodu relé. Magnetický tok působí na kotvu silou pro uzavření magnetického obvodu. Proti této síle působí síla mechanické pružiny, kterou často tvoří současně pohyblivý kontakt.

10 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Kotva elektromagnetického relé Elektromagnetická relé pro spínání malých napětí někdy používají sestavu, kdy je kotva elektricky izolovaná a tvoří současně pohyblivý kontakt.

11 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Kontakty: Slouží k uzavření elektrického obvodu. Skládají se z pevných a pohyblivého. Jedno relé může obsahovat více spínačů. Kontakty jsou vyvedeny na svorkovnici relé nebo na pájecí vývody. Mechanická síla z kotvy relé působí na pohyblivý kontakt, který je přesunut na spínací pevný kontakt. Pohyblivý kontakt musí být konstruován tak, aby se mohl překlápět, ale také aby měl kvalitní elektrické propojení ke svorce.

12 ELEKTROMAGNETICKÉ RELÉ Použití relé: »Všude tam, kde je potřeba spínat menším proudem proudy větší. »Tam, kde se vytváří jednoduché logické funkce pro řízení a ovládání. Najdeme je v řízení strojů, zabezpečovacích zařízeních na železnici a silniční dopravě. »V obvodech, kde je potřeba galvanicky oddělit o řídicí a výkonové obvody. »Tam, kde je požadován co nejmenší přechodový odpor spojení.

13 1.ČERNÝ, Josef. Elektromechanická relé. Praha: SNTL, 1968 2.NOVOTNÝ. ČERNÝ, Josef. Elektrické přístroje. Vyd. 1. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2001, 203 s. ISBN 80-010-2306-0. 3.KOCMAN, Karel, ČERNÝ, Josef. Elektrické stroje a přístroje I: učebnice pro 3. ročník studia oboru Zařízení silnoproudé elektrotechniky na středních průmyslových školách. 1. vyd. Překlad Josef Říha. Praha: SNTL, 1990, 203 s. ISBN 80-030-0406-3. 4.Foto: Archív autora SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Elektrické stroje a přístroje Elektromagnetické relé Ing. Josef Nevařil ELEKTROTECHNIKA."

Podobné prezentace


Reklamy Google