Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektromagnet a jeho užití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, říjen.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektromagnet a jeho užití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, říjen."— Transkript prezentace:

1 Elektromagnet a jeho užití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, říjen

2 Elektromagnet a jeho užití Obr. 1

3 • Elektromagnet je cívka s jádrem z magneticky měkké oceli. • Magnetické pole elektromagnetu je tím silnější, čím větší proud cívkou prochází a čím má cívka více závitů.

4 Pokus: Obr. 2, 3

5 Úkol: • Pomocí obrázku na straně 19 v učebnici popište činnost jističe. • Jistič se používá k automatickému přerušení elektrického obvodu. • Jistič chrání el. spotřebiče a vedení před zkratem nebo dlouhodobým proudovým přetížením.

6 • Dojde-li v obvodu ke zkratu, vzroste prudce proud, který prochází i cívkou v jističi. • Magnetické pole elektromagnetu se zesílí a přitáhne kotvu. Díky pružince se oddálí kontakty a obvod se přeruší. Po odstranění závady lze jistič opět zapnout.

7 • V jističi je také bimetalový pásek, který se při dlouhodobém průchodu zvýšeného proudu zahřívá, tím se prohne a přeruší obvod. Obr. 4

8 Elektromagnetické relé 1. cívka 2. jádro z magneticky měkké oceli 3. pohyblivá kotva 4. pružné kontakty 5. místo připojení ovládaného zařízení Obr. 5

9 Elektromagnetické relé - je elektromagnet, který řídí spínání a vypínání obvodů s velkým el. proudem. • Na přitažení kotvy elektromagnetu stačí malý proud, kotva přitom spojí kontakty v řízeném obvodu (např. obvod s elektro- motorem). • Jediným řídícím obvodem lze uzavřít nebo přerušit i větší počet řízených obvodů.

10 Využití elektromagnetického relé: - v automobilech reguluje nabíjecí napětí a proud do akumulátoru, - signalizační návěstí, - systém vytápění, klimatizace, - soumrakový spínač,... Obr. 6

11 Úkol: • Podle obrázku popište činnost elektrického zvonku. Obr. 7

12 Obr. 8

13 Použité zdroje KOLÁŘOVÁ, Růžena; BOHUNĚK, Jiří; ŠTOLL, Ivan. Fyzika pro 9. ročník základní školy. Dotisk 1. vydání. Nakladatelství Prometheus, spol. s r. o., Praha 4, 2003. Učebnice pro základní školy. ISBN 80-7196-193-0. Zdroj obrázků: Roger Rössing. [cit. 2012-10-10]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: – obr. 1http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Fotothek_df_roe- neg_0006701_032_Vorf%C3%BChrung_eines_Magnetkrans_des_VEB_Schwermaschinenb au_S.M._Kirow_Leipzig_vor_P.jpg cs:Wikipedista:Jamottlcs:Wikipedista:Jamottl, corrected by Jx. [cit. 2012-1-10]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: - obr. 5http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/Schema_rele2.PNG vlastní tvorba – obr. 2, 3, 4, 6, 7, 8


Stáhnout ppt "Elektromagnet a jeho užití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, říjen."

Podobné prezentace


Reklamy Google