Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inf-1 Počítačová grafika DUM č. 14 Sekunda osmiletého gymnázia Mgr. Bohumila Skrbková Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inf-1 Počítačová grafika DUM č. 14 Sekunda osmiletého gymnázia Mgr. Bohumila Skrbková Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium."— Transkript prezentace:

1

2 Inf-1 Počítačová grafika DUM č. 14 Sekunda osmiletého gymnázia Mgr. Bohumila Skrbková Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice - Brána vzdělávání II

3 Jiří Kolář (24. září 1914 Protivín – 11. srpna 2002 Praha) Český básník a výtvarník známý po celém světě, především díky svým kolážím, rolážím,chiasmážím a experimentálnímu umění. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků 20. století aviewer/Soubor:Ji%C5%99%C3%AD_Kol%C3%A1%C5%99%2C_signature.jpg or:Ji%C5%99%C3%AD_Kol%C3%A1%C5%99_1979_foto_Hana_Hamplov%C3%A1.jpg

4 https://www.youtube.com/watch?v=3POMMyIz70U https://www.youtube.com/watch?v=rEfDAH3u4Bo

5 Surrealismus – Spojení reálných věcí v absurdním kontextu. Kubismus – vlepování různých materiálů do plochy obrazu #supersized-artistPaintings Je jedním z nejpozoruhodnějších a také nejtypičtějších technických a výrazových prostředků, které se objevily na umělecké scéně. (20. stol.)

6 Max Ernst německý malíř objevitel koláže Studoval dějiny umění,filosofii a psychologii. Zakladatel dada a surrealismu. Surrealismus – (sur – nad) - nadrealismus Vliv dadaismu, Sigmunda Freuda (psychoanalýza), sen, fantazie, psychický automatismus.

7 Třetí fáze kubismu (syntetický kubismus) – koláž Vlepování různých materiálů do plochy obrazu. Po analytické fázi – opět sjednocení. Pablo Picasso -tvůrce kubistické koláže využívá fragmentů různých materiálů. Využívá papíru dřevo, látku, písek... upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/41/Portrait_of_Pablo_Picasso%2C_ %2C_anonymous_photographer%2C_Mus%C3%A9e_Picasso%2C_Paris...jpg 2C_oil_on_linen%2C_131.2_%C3%97_89.5_cm%2C_The_Solomon_R._Guggenheim_Foundation%2C_Peggy_Guggenheim_Collection% 2C_Venice.jpg usicians_moma_2006.jpg

8 Ovlivněn surrealismem i kubismem vytváří Jiří Kolář koláže. Prostřednictvím koláže nachází souvislosti mezi některými výtvarnými, literárními i filozofickými prvky, pro jejichž vyjádření by se těžko hledal vhodnější způsob. Pojem „koláž“ se přenesl do dalších oborů, v nichž se užívá sestřihu a spojení různých částí do nového celku, mluví se o koláži v hudbě, literatuře, filmu, fotokoláži, videoartu, reklamě, knižní grafice a dalších formách užité tvorby.

9 J. Kolář užívá specifickou formu koláže a tou je roláž - jedna či více fotografií nebo reprodukcí obrazů je rozřezána na proužky a poté střídavě složena za sebou.

10 Kolářovou autorskou technikou jsou i tzv. proláže. (ze slova „prokládat“, což napovídá tomu, jak dílo vzniká) Výtvarník spojuje dva naprosto odlišné obrázky. V jednom vystřihne vybraný motiv a podloží ho druhým. Tak se například na diváka zpod vystřižené encyklopedické reprodukce ptáčka na větvičce dívá barokní madona. korespondaz proláž s fotografií Béatrice Bizot 148x105 mm

11 Velké množství papírových kousků, (nejčastěji texty, ale i notové záznamy, zeměpisné i hvězdné mapy, vzory látek…) jsou řazené do geometrických útvarů – (vytváří rastr) Chizma - křížení

12 Jiří Kolář - muchláže Bez názvu / Without title muchláže 90. léta a 1966 Jednoduchá výtvarná technika - papír se nejdříve zmačká, a pak znovu narovná. Ve vzniklé papírové struktuře se dle fantazie zvýrazňují vybrané linie a přehyby.

13 Vytvořte roláž. Vložte do sebe dva motivy dle vlastního výběru…

14 Vytvořte proroláž. Proložte dva motivy (dle vlastního výběru) kolar-birds-vermeer-1970-collage x

15 Roláž Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice - Brána vzdělávání II Autor: Mgr. Bohumila Skrbková, Gymnázium Sušice Předmět: Informatika, Počítačová grafika Datum vytvoření: březen 2014 Třída: sekunda osmiletého gymnázia Označení: VY_32_INOVACE_Inf-1_14 Anotace a metodické poznámky: Materiál – Grafika Roláž - prostřednictvím tohoto materiálu se studenti seznámí s básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem. Pochopí pojetí koláže v kubistickém a surrealistickém směru a seznámí se s typickými Kolářovými kolážemi - (roláž, proroláž, chiasmáž, muchláž). Úkol - inspirováni J. Kolářem vytvoří studenti vlastní roláž a proroláž. Použité materiály: PROKOP, Vladimír, Kapitoly z dějin výtvarného umění, O.K.-Soft, 2011, Sokolov Přímo u použitých obrázků je uveden zdroj, ostatní obrázky jsou dílem autora. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Inf-1 Počítačová grafika DUM č. 14 Sekunda osmiletého gymnázia Mgr. Bohumila Skrbková Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium."

Podobné prezentace


Reklamy Google