Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola zemědělská a přírodovědná

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola zemědělská a přírodovědná"— Transkript prezentace:

1 Střední škola zemědělská a přírodovědná
Plemena prasat Ing. Jiří Moliš Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm

2 Původ plemen prasat Základem pro vznik zušlechtěných a ušlechtilých plemen prasat byla domestikace a) divokého prasete evropského b) divokého prasete středozemního c) divokého prasete asijského

3 Bílá plemena prasat Česká landrase

4

5 Plemeno většího tělesného rámce vyšlechtěno v ČR
Plemeno většího tělesného rámce vyšlechtěno v ČR.Kostra jemnější s velmi dobrým osvalením.Hlava lehčí,uši klopené.Konstituce jemnější s vysokým stupněm odolnosti vůči stresům.Ž.h. kance kg,prasnice kg.Má velmi dobré reprodukční vlastnosti,vysokou růstovou intenzitu.Konverze živin a masná užitkovost velmi dobrá.Průměrný denní přírůstek 1250 g,55-58% libové svaloviny,spotřeba KS na1 kg přírůstku do2,3 kg.

6 České výrazně masné

7

8 Plemeno vyšlectěné v ČR
Plemeno vyšlectěné v ČR.Má střední až větší tělesný rámec,hlavu jemnou,velmidobré osvalení plece a kýty.Ž.h. kance 300 kg,prasnice 220 kg.Průměrný denní přírůstek 1100 g při spotřebě KS na 1 kg přírůstku do 2,4 kg.V jatečné půlce % libové svaloviny s 1,5 % intramuskulárního tuku.Populace byla uznána jako samostatné plemeno v roce 1991.

9 České bílé ušlechtilé

10

11 V roce 1927 byla v ČR zahájena tvorba tohoto plemene kombinačním křížením z původních regionálních plemen pomocí importovaných německých a anglických plemen.Má střední až větší tělesný rámec,mírně prohnutou hlavu se vzpřímeným uchem.Dobře vyvinuté masné partie na jemné kostře.Výborná růstová schopnost a reprodukční vlastnosti.Ž.h. kance kg a prasnice kg.Průměr.denní přírůstek 1250 g,2,3 kg KS na kg přírůstku.55 % libové svaloviny při 1,8 % intramuskulárního tuku.

12 Bílé otcovské

13 Je otcovskou linií českého bílého ušlechtilého plemene výraznějšího masného typu s mediální rýhou na hřbetě a zádi.Střední až velký tělesný rámec,mohutnější pevná kostra.Ž.h.kance 320 kg,prasnice220 kg.Plemeno vzniklo vČR v 90.letech 20.století pomocí velkého bílého prasete z Anglie a výběrem výrazně masných prasat matěřské populace.Průměrný přírůstek 1100g,spotřeba KS na kg přírůstku do 2,4 kg,58-60% libové svaloviny v jateč.trupu s 1,8 % intramuskulárního tuku.

14 Barevná plemena prasat
Přeštické

15

16 Vznik plemene v roce 1964 v okolí Přeštic u Plzně v ČR
Vznik plemene v roce 1964 v okolí Přeštic u Plzně v ČR.Chov je v současnosti omezen pro nižší podíl libového masa.Zařazeno jako genetický zdroj.Má střední rámec,hlava krk a zadní část těla černá,uši klopené.V krajině kohoutku bílý pruh až na přední končetiny.Ž.h. kance 275,prasnice245 kg.Sádelnomasné,rané plemeno všestranné užitkovosti,odolné s výbornými mateřskými vlastnostmi,plodností a mléčností.Nad 85 kg začíná rychle tučnět.

17 Duroc

18

19 Plemeno vzniklo v USA. Velký tělesný rámec,ž. h
Plemeno vzniklo v USA.Velký tělesný rámec,ž.h.prasnice 300 kg a kance 350 kg.Má červenohnědou barvu různé intenzity.Zvláštností jsou poloklopené uši na lehce prohnuté hlavě.Robustní ,rané plemeno.Jateč.tělo dobře zmasilé s podílem svaloviny 57 %.vynikající mateřské vlastnosti a dobrá mléčnost.Odolná proti stresu.

20 Pietrain

21

22 Plemeno bylo uznáno v Belgii v roce 1951
Plemeno bylo uznáno v Belgii v roce 1951.Plemeno středního tělesného rámce,ž.h.kance 280 kg a prasnice 260 kg.Základní barva světle šedá s nepravidelnými černými či tmavě hnědými skvrnami.Nápadně široké plece a mohutné kýty.Proto se mu říká ,, prase 4 šunek ´´.Střední konverze krmiva a vysoká citlivost ke stresu,probíhá selekce na omezení této citlivosti.Porážková hmotnost 95 kg bývá dosažena okolo 180 dnů.

23 Hampshire

24

25 Bylo vyšlechtěno v USA z anglického sedlového prasete
Bylo vyšlechtěno v USA z anglického sedlového prasete.Proto se uznávají samostatná plemena hampshire amerického a anglického typu.Má střední tělesný rámec ž.h. kance 320 kg a prasnice 280 kg.Hlava,krk a zadní část těla je černá,hruď a přední končetiny bílé.Hlava je mohutnější s prohnutou nosní linií.Přímouché plemeno.Odolné,robustní plemeno s dobrou plodností a mateř.vlastnostmi.Přírůstek okolo 800g s podílem svaloviny v jateč.trupu až 60%.Halotan negativní s vynikající kvalitou masa.V USA nejrozšířenější plemeno.

26 V Evropě mají širší populaci i další plemena prasat ale prakticky bez vlivu na chov prasat u nás.
Známá jsou např.: Cornwal,Berkshire,Švábsko-halské,Staketé bentheimské a varianty landrase. Méně chovaná jsou některá plemena atraktivnějšího vzhledu např. plemeno vietnamské chované jako zájmové plemeno.Je malého těl.rámce,ž.h.kance kg.Mají náchylnost k extrémnímu protučnění.Plodnost je vysoká.

27

28

29 Původní vietnamská a čínská prasata jsou v současnosti intenzívně šlechtěna s jinými plemeny pro zvětšení tělesného rámce a zlepšení kvality masa. Můžeme se tedy už nyní setkat s výsledky např. plemena šanghajské bílé,beijingské černé,harbinské bílé nebo nový huai.

30 Známé je také maďarské plemeno MANGALICA
Známé je také maďarské plemeno MANGALICA.Jedná se o sádelnaté plemeno s výraznou kadeřavou srstí díky níž dobře snáší nízké i vysoké teploty.V Maďarsku je chováno jako genová rezerva.Skromné plemeno velkého tělesného rámce.Ž.h. kance až 350 kg.

31

32

33 Zvláštností je také Göttingenské miniprase
Zvláštností je také Göttingenské miniprase.Chovají se také jako hobby zvířata a někdy i v bytě.Není to však vhodné pro zvířata ani pro člověka.Snad jen na ukázku dvě barevné varianty.

34

35 Bez ranní kávičky bude ten den stát za pendrek !

36 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Střední škola zemědělská a přírodovědná"

Podobné prezentace


Reklamy Google