Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plemena prasat Ing. Jiří Moliš Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plemena prasat Ing. Jiří Moliš Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm."— Transkript prezentace:

1 Plemena prasat Ing. Jiří Moliš Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm

2 Původ plemen prasat Základem pro vznik zušlechtěných a ušlechtilých plemen prasat byla domestikace a) divokého prasete evropského b) divokého prasete středozemního c) divokého prasete asijského

3 Bílá plemena prasat Česká landrase

4

5 Plemeno většího tělesného rámce vyšlechtěno v ČR.Kostra jemnější s velmi dobrým osvalením.Hlava lehčí,uši klopené.Konstituce jemnější s vysokým stupněm odolnosti vůči stresům.Ž.h. kance 300-320 kg,prasnice 230-250 kg.Má velmi dobré reprodukční vlastnosti,vysokou růstovou intenzitu.Konverze živin a masná užitkovost velmi dobrá.Průměrný denní přírůstek 1250 g,55-58% libové svaloviny,spotřeba KS na1 kg přírůstku do2,3 kg.

6 České výrazně masné

7

8 Plemeno vyšlectěné v ČR.Má střední až větší tělesný rámec,hlavu jemnou,velmidobré osvalení plece a kýty.Ž.h. kance 300 kg,prasnice 220 kg.Průměrný denní přírůstek 1100 g při spotřebě KS na 1 kg přírůstku do 2,4 kg.V jatečné půlce 58-60 % libové svaloviny s 1,5 % intramuskulárního tuku.Populace byla uznána jako samostatné plemeno v roce 1991.

9 České bílé ušlechtilé

10

11 V roce 1927 byla v ČR zahájena tvorba tohoto plemene kombinačním křížením z původních regionálních plemen pomocí importovaných německých a anglických plemen.Má střední až větší tělesný rámec,mírně prohnutou hlavu se vzpřímeným uchem.Dobře vyvinuté masné partie na jemné kostře.Výborná růstová schopnost a reprodukční vlastnosti.Ž.h. kance 300-320 kg a prasnice220-250 kg.Průměr.denní přírůstek 1250 g,2,3 kg KS na kg přírůstku.55 % libové svaloviny při 1,8 % intramuskulárního tuku.

12 Bílé otcovské

13 Je otcovskou linií českého bílého ušlechtilého plemene výraznějšího masného typu s mediální rýhou na hřbetě a zádi.Střední až velký tělesný rámec,mohutnější pevná kostra.Ž.h.kance 320 kg,prasnice220 kg.Plemeno vzniklo vČR v 90.letech 20.století pomocí velkého bílého prasete z Anglie a výběrem výrazně masných prasat matěřské populace.Průměrný přírůstek 1100g,spotřeba KS na kg přírůstku do 2,4 kg,58-60% libové svaloviny v jateč.trupu s 1,8 % intramuskulárního tuku.

14 Barevná plemena prasat Přeštické

15

16 Vznik plemene v roce 1964 v okolí Přeštic u Plzně v ČR.Chov je v současnosti omezen pro nižší podíl libového masa.Zařazeno jako genetický zdroj.Má střední rámec,hlava krk a zadní část těla černá,uši klopené.V krajině kohoutku bílý pruh až na přední končetiny.Ž.h. kance 275,prasnice245 kg.Sádelnomasné,rané plemeno všestranné užitkovosti,odolné s výbornými mateřskými vlastnostmi,plodností a mléčností.Nad 85 kg začíná rychle tučnět.

17 Duroc

18

19 Plemeno vzniklo v USA.Velký tělesný rámec,ž.h.prasnice 300 kg a kance 350 kg.Má červenohnědou barvu různé intenzity.Zvláštností jsou poloklopené uši na lehce prohnuté hlavě.Robustní,rané plemeno.Jateč.tělo dobře zmasilé s podílem svaloviny 57 %.vynikající mateřské vlastnosti a dobrá mléčnost.Odolná proti stresu.

20 Pietrain

21

22 Plemeno bylo uznáno v Belgii v roce 1951.Plemeno středního tělesného rámce,ž.h.kance 280 kg a prasnice 260 kg.Základní barva světle šedá s nepravidelnými černými či tmavě hnědými skvrnami.Nápadně široké plece a mohutné kýty.Proto se mu říká,, prase 4 šunek ´´.Střední konverze krmiva a vysoká citlivost ke stresu,probíhá selekce na omezení této citlivosti.Porážková hmotnost 95 kg bývá dosažena okolo 180 dnů.

23 Hampshire

24

25 Bylo vyšlechtěno v USA z anglického sedlového prasete.Proto se uznávají samostatná plemena hampshire amerického a anglického typu.Má střední tělesný rámec ž.h. kance 320 kg a prasnice 280 kg.Hlava,krk a zadní část těla je černá,hruď a přední končetiny bílé.Hlava je mohutnější s prohnutou nosní linií.Přímouché plemeno.Odolné,robustní plemeno s dobrou plodností a mateř.vlastnostmi.Přírůstek okolo 800g s podílem svaloviny v jateč.trupu až 60%.Halotan negativní s vynikající kvalitou masa.V USA nejrozšířenější plemeno.

26 V Evropě mají širší populaci i další plemena prasat ale prakticky bez vlivu na chov prasat u nás. Známá jsou např.: Cornwal,Berkshire,Švábsko- halské,Staketé bentheimské a varianty landrase. Méně chovaná jsou některá plemena atraktivnějšího vzhledu např. plemeno vietnamské chované jako zájmové plemeno.Je malého těl.rámce,ž.h.kance 60-70 kg.Mají náchylnost k extrémnímu protučnění.Plodnost je vysoká.

27

28

29 Původní vietnamská a čínská prasata jsou v současnosti intenzívně šlechtěna s jinými plemeny pro zvětšení tělesného rámce a zlepšení kvality masa. Můžeme se tedy už nyní setkat s výsledky např. plemena šanghajské bílé,beijingské černé,harbinské bílé nebo nový huai.

30 Známé je také maďarské plemeno MANGALICA.Jedná se o sádelnaté plemeno s výraznou kadeřavou srstí díky níž dobře snáší nízké i vysoké teploty.V Maďarsku je chováno jako genová rezerva.Skromné plemeno velkého tělesného rámce.Ž.h. kance až 350 kg.

31

32

33 Zvláštností je také Göttingenské miniprase.Chovají se také jako hobby zvířata a někdy i v bytě.Není to však vhodné pro zvířata ani pro člověka.Snad jen na ukázku dvě barevné varianty.

34

35 Bez ranní kávičky bude ten den stát za pendrek !

36 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Plemena prasat Ing. Jiří Moliš Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm."

Podobné prezentace


Reklamy Google