Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nejznámější plemena skotu ve světové populaci

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nejznámější plemena skotu ve světové populaci"— Transkript prezentace:

1 Nejznámější plemena skotu ve světové populaci
Střední škola zemedělská a přírodovědná v Rožnově pod Radhoštěm Ing.Moliš Jiří

2 V zoologickém systému se skot zařazuje do rodu turů a podrodu pravých turů.
Dnešní plemena pochází ze dvou vyhynulých forem divokých turů : 1) Pratur 2) Tur krátkorohý

3 Ve světové populaci lze zaregistrovat více než 300 plemen,která jsou chována jako hospodářská zvířata k produkci mléka a jatečného skotu.K tomuto účelu je využíván skot v regionech a zemích,kde spotřeba mléka,mléčných výrobků a konzumace hovězího masa patří k historické tradici.

4 V současnosti nejvíce zaužívaný způsob členění plemen skotu je podle užitkového zaměření :
Plemena zaměřená na mléčnou užitkovost Plemena zaměřená na kombinovanou užitkovost Plemena zaměřená na masnou užitkovost

5 Plemena zaměřená na mléčnou užitkovost
Holštýnsko-fríské

6

7

8 Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Holandsku a severním Německu
Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Holandsku a severním Německu.Skot velkého tělesného rámce bývá v černobíle i červenobíle strakaté variantě.V současnosti nejrozšířenější typicky mléčné plemeno na světě.Výška v kohoutku je u býků cm,hmotnost kg.Vysoká mléčná užitkovost v ČR se v ČR pohybuje od do l za laktaci. Vyniká dobrým zhodnocením krmiva ale vyžaduje vysoce hodnotnou krmnou dávku.Pro plemeno je typická jemná kostra ,vysoké končetiny,hluboký hrudník a jemné osvalení.Vemeno prostorné se širokou základnou a mohutným žilním zásobením. Zvířata jsou rohatá,převážně ale odrohována.

9 Ayrshire

10

11 Plemeno vzniklo koncem 18. století v hrabství Ayr ve Skotsku
Plemeno vzniklo koncem 18.století v hrabství Ayr ve Skotsku.Má menší až střední tělesný rámec,jemnou kostru a střední osvalení.Výška v kohoutku býků je 140 cm,krav okolo 130 cm,váha býků kg,krav kg. Barva je červenostrakatá,typický znak jsou lyrovitě tvarované rohy s černou špičkou.Výrazné dobře tvarované a upnuté vemeno.Plec slaběji vyvinutá. Mléčná užitkovost se pohybuje od 6200 do 8000 l za laktaci.V ČR bylo použito na zlepšování mléčné užitkovosti plemene ČESTR.

12 Jersey

13

14

15 Plemeno pochází z ostrova Jersey v Lamanšském průlivu
Plemeno pochází z ostrova Jersey v Lamanšském průlivu.Jedná se o skot malého tělesného rámce s jemnou kostrou a slabým osvalením.Výška v kohoutku býka je cm,krávy cm.Hmotnost býka okolo 700 kg a krávy kg. Zbarvení kolísá od plášťové žlutohnědé po červenohnědá zvířata,býci často tmaví na hlavě a krku.Tmavý mulec na krátké hlavě která je rohatá ale rohy často v zárodku zničeny takže většinou bezrohá. Plemeno rozšířeno po celém světě pro vysokou dojivost l mléka s tučností až 7%.

16 Brown-swiss

17

18 Plemeno vzniklo v oblasti Alp na území Švýcarska a Německa
Plemeno vzniklo v oblasti Alp na území Švýcarska a Německa.Původně skot s kombinovanou užitkovostí vyšlechtěn postupně na převážně mléčnou užitkovost a zvětšení tělesného rámce.Výška v kohoutku býků je cm,kravo kolo140 cm a hmotnost býků kg,krav kg. V současnosti plemeno středního tělesného rámce plášťově hnědé až šedohnědé barvy.Typické je tmavé zbarvení špiček rohů,mulce a paznechtů. Skot schopen pastvy na pastvinách s velkým sklonem,velmi přizpůsobivý i horším klimatickým podmínkám.Vzhledem k tomu se rychle rozšiřuje do mnoha zemí. Užitkovost se pohybuje okolo 6500 l za laktaci při průměrné masné užitkovosti.

19 Plemena zaměřená na kombinovanou užitkovost
Fleckvieh

20

21 Poměrně rozšířené plemeno středního tělesného rámce se silnou kostrou a dobrým osvalením.Původ je situován do Alpských zemí.Výška v kohoutku býků je cm,krav okolo 140 cm.Hmotnost býků kg,krav kg. Dominantní je bílá hlava jinak červenostrakaté i končetiny bývají většinou bílé.Zvířata jsou rohatá. Užitkovost s poměrem mléka a masa 60:40,za laktaci nadojí okolo 6000 l mléka.Přírůstky ve výkrmu dosahují hodnot i nad 1200 g. Plemeno s dobrou přizpůsobivostí vhodné i pro užitkové křížení s méně vzrůstnými plemeny.

22 Montbeliard

23

24 Plemeno patří mezi horská strakatá plemena s původem v severovýchodní Francii a francouzské části Švýcarska.Je to středně velký skot se středním až dobrým osvalením,kostra je drobnější s plošším hrudníkem,barva červenostrakatá s větším podílem bílé barvy.Zvířata jsou většinou odrohována. Výška v kohoutku býků je okolo 150 cm,krav 140 cm,hmotnost býků kg,krav kg. Předností zvířat je dlouhověkost , konstituční pevnost a pravidelné ,prostorné ,dobře upnuté vemeno. Užitkovost asi 7200 l mléka za laktaci. Chov je i v ČR.

25 Pincgavské

26 Plemeno pochází z Rakouska kde je také nejvíce chováno,také v Bavorsku a menší populace je na Slovensku. Má střední až větší tělesný rámec s nápadně dlouhým trupem.Typická je kaštanově hnědá barva a bílý (úhoří) pruh od kohoutku přes hřbet,hýždě,břicho až po hrudník.Zvířata jsou rohatá a mají výrazné osvalení kýt. Užitkovost rovnoměrně zaměřená na mléko i maso.Je to klidné a přizpůsobivé plemeno s dobrou konverzí krmiva. Užitkovost mléka okolo 5500 l a přírůstky ve výkrmu okolo 1250 g.Maso je mramorované,výborné kvality .

27 České strakaté

28

29 Původní plemeno skotu na území ČR
Původní plemeno skotu na území ČR.Je součástí celosvětové populace strakatých plemen shodného fylogenetického původu.U nás tvoří asi polovinu celkového stavu skotu. Je středního až většího tělěsného rámce,hmotnost krav kg,býků kg.Požadovány jsou výrazné znaky mléčné užitkovosti při dobrém osvalení a harmonickém exterieru. Základním znakem je hospodárná produkce mléka ( l mléka),denní přírůstek ve výkrmu až 1300 kg při jatečné výtěžnosti nad 58 %. Jedná se o rohatý skot červeno bíle strakatý bez pravidelných znaků s vysokou adaptibilitou na různé chovatelské podmínky.

30 Slovenský strakatý skot

31

32 Je to hlavní chované plemeno na Slovensku
Je to hlavní chované plemeno na Slovensku.Fylogenetický původ má stejný jako český strakatý skot. Skot má větší tělesný rámec,kohoutková výška okolo 136 cm a hmotnost krav je kg,býků kg.Typické je žlutostrakaté zbarvení.Hlava,spodní část trupu a končetiny jsou bílé. V minulosti byl zušlechťován na vyšší mléčnou užitkovost plemeny Ayeshire a red Holštýn.Mléčná užitkovost se pohybuje mezi 5500 – 6000 l mléka za laktaci a přírůstek ve výkrmu 1100 – 1200 g denně. Skot vyniká přizpůsobivostí na různé klimatické a chovatelské podmínky a nenáročností chovu.

33 Masná plemena extenzivní.
Obecně se dají tato masná plemena charakterizovat jako nenáročná ke klimatickým a chovatelským podmínkám.Jsou schopna produkce masa i z méně kvalitních pastevních porostů v drsných podmínkách.Vynikají snadnými porody,výbornou pastevní schopností a kvalitou masa často s jemným mramorováním,mnohdy žádaným. Užitkové parametry sice nedosahují špičkových výkonů intenzivních masných plemen,ale řada chovatelů upřednostní výše zmíněné výhody nad výší přírůstku.

34 Galloway

35

36

37 Plemeno má menší až střední tělesný rámec,srst je dlouhá ,měkká a vlnitá s hlubokou podsadou.Najčastější zbarvení je černé,někdy šedobílé s černým mulcem a ušima.Hlava krátká a široká,plec hranatá kýty dobře zmasilé.Jedná se o bezrohé plemeno. Výška v kohoutku u býka okolo 128 cm,krav122 cm.Hmotnost býků okolo 800 kg,krav okol500 kg. Zvířata jsou nenáročná na krmení a ustájení,snáší pastvu v bažinatých terénech,lehké porody (váha do 30 kg),maso jemné a mramorované. Toto plemeno pochází ze Skotska.

38 Highland – skotský náhorní skot

39

40 Zvířata jsou malého tělesného rámce
Zvířata jsou malého tělesného rámce.Zbarvení je plášťově červenohnědé,tmavě hnědé nebo žlutavé,vzácně černé.Srst je dlouhá,splývavá a neuspořádaná.Typické jsou dlouhé rohy,do stran a nahoru zahnuté. Výška v kohoutku u býka je cm,krav cm a hmotnost kg býků,krav kg. Tento skot pochází ze západního Skotska,z jiných zemí je jeho největší populace v Německu. Zvířata jsou pevná,nenáročná,otužilá vůči povětrnosti,dlouhověká a pozdě dospívající.Krávy mají dobré mateřské vlastnosti,snadné porody.Kvalita masa je velmi dobrá. Plemeno nachází uplatnění při péči a údržbě krajiny.

41 Aberdeen Angus

42

43 Plemeno vzniklo ve Skotsku,jeho šlechtění probíhá již od 18 století.
Má menší až střední tělesný rámec,probíhá další šlechtění na zvětšení.Typická je plášťově černá barva,v současnosti je často vidět i v červené Red formě.Plemeno je bezrohé.Mají hluboké tělo obdélníkového tvaru.Výška v kohoutku býka je cm,krávy cm,hmotnost krav kg,býků kg. Zvířata jsou odolná na drsné klima a nenáročná na chovatelské podmínky a krmení.Vysoká jatečná výtěžnost kvalitního masa (přírůstky až 1400 g) způsobily jeho velkou popularitu – druhá největší populace v ČR. Zvířata jsou raná s lehkými porody a dobrými výsledky odchovu.

44 Hereford

45

46 Je to velmi staré plemeno pocházející ze západní Anglie
Je to velmi staré plemeno pocházející ze západní Anglie.V současnosti je to nejvíc rozšířené masné plemeno na světě.U nás má třetí největší populaci. Plemeno je středního tělesného rámce,výška v kohoutku býků cm,krav cm,hmotnost býků kg a krav kg.Základní zbarvení je červené,bílá je hlava,spodní část krku a břicha,hruď a končetiny případně úzký pruh na hřbetě.Hrudník je hluboký a končetiny kratší.Většinou jsou rohatá,rohy většinou směřují dolů. Nenáročný,přizpůsobivý,klidný,klimaticky tolerantní a dlouhověký skot.Zvířata jsou raná a průběh porodů je snadný – telata jsou malá,ale s velkou růstovou schopností

47 Intenzivní masná plemena.
Pro tato plemena obecně platí,že mají většinou velký tělesný rámec,hrubší kostru a vysokou zmasilost.Dosahují vysokých denních přírůstků kvalitního libového masa.To vše je ale podmíněno náročností na klimatické , chovatelské podmínky a kvalitu krmné dávky. Výskyt těžších porodů je častější,protože telata mají vyšší porodní hmotnost.U některých plemen je i vyšší procento porodů císařským řezem. Denní přírůstky v intenzivním výkrmu dosahují hodnot nad 1500 g,jatečná výtěžnost je vysoká.

48 Charolais

49

50 Masný skot velkého tělesného rámce s velkou hloubkou a šířkou těla
Masný skot velkého tělesného rámce s velkou hloubkou a šířkou těla.Výška v kohoutku u býků je cm při hmotnosti kg,krav cm a hmotnost kg.Hrubá kostra. Plemeno pochází z Francie a v současnosti je rozšířeno masivně téměř do celého světa.Důvodem jsou výborné výsledky v masné užitkovosti.Výborné osvalení všech partií,vysoká kvalita libového masa a vysoká jatečná výtěžnost (62%) jsou pro plemeno typické.Denní přírůstek ve výkrmu 1500g není vyjímkou.Dají se vykrmovat do vysoké hmotnosti.Zhodnocení krmiva je vysoké ale krmivo vyžaduje vysoké kvality a pastvu kvalitní a v příznivějších lokalitách. Zbarvení těla je plášťové bílé až krémové,mulec růžový a paznechty světlé.Zvířata jsou rohatá.Prvotelky mají sklon k těžkým porodům (velká telata)

51 Limousine

52

53 Plemena pochází z Francie,je středního až většího tělesného rámce
Plemena pochází z Francie,je středního až většího tělesného rámce.Hmotnost býků je kg při výšce cm a krav kg s výškou cm. Všechny cenné partie jsou silně zmasilé,kostra je jemná.Býci dosahují přírůstku až 1300 g při vysoké jatečné výtěžnosti křehkého a jemného masa. Zvířata jsou dlouhověká ,celkem odolná povětrnostním vlivům.Mají relativně vysokou i mléčnou užitkovost až l.Porody jsou snadné. Srst je plášťově červenohnědá s výrazným prosvětlením okolo očí a růžového mulce.Rohy,paznechty jsou světlé a hlava malá.Býci jsou tmavší

54 Blonde d´aquitaine

55

56 Zvířata velkého tělesného rámce,mimořádně dlouhá
Zvířata velkého tělesného rámce,mimořádně dlouhá.Srst je plášťově zbarvená světlé až pšeničné barvy.Hlava malá,spodek končetin světlejší,mulec a sliznice růžové.Rohy voskově žluté s tmavšími hroty. Býci dosahují výšky v kohoutku cm přo hmotnosti kg a krávy cm s hmotností kg. Zemí původu je Francie ale v současnosti je plemeno rozšířeno do téměř celého světa.Osvalení je velmi dobře vyvinuté,jsou to dlouhověká a robustní zvířata,celkem nenáročná na klimatické podmínky. Podíl těžkých porodů vzhledem k délce telat je malý,zvířata jsou růstově ranná, s přírůstkem až kg a výtěžností 63 %.

57 Belgické modrobílé

58

59

60 Plemeno vzniklo v Belgii,kde tvoří nejvíce rozšířenou populaci masného skotu.Je to středně velký a těžký skot s masivním osvalením.Výška v kohoutku býků je cm a hmotnost kg,krav s hmotností kg. Zbarvení je bílé a strakatě modrobílé,bezrohé.Šlechtěním na max.zmasilost se dosáhlo svalové hypertrofie s projevem dvojbedří (dvojitá zmasilost bederního a hýžďového svalstva. Jatečná výtěžnost je okolo 65%.Velký výskyt těžkých porodů,hlavně u prvotelek vede chovatele k osvojení císařského řezu v domácích podmínkách.Denní přírůstky jsou okolo 1300 g.

61 Masný simentál

62

63 Masné plemeno většího tělesného rámce se silnějšími končetinami,výrazným osvalením a výbornými jatečnými vlastnostmi.Zbarvení je červenostrakaté od žemlové až po tmavě červenou.Hlava je bílá rohatá. Výška v kohoutku býků je cm,hmotnost kg,kráva kg s výškou cm.Maso je typické nízkou protučnělostí,přírůstek se pohybuje okolo 1400 g.Výborná zmasilost s výtěžností 62 %. Původem pochází z plemene fleckvieh z Rakouska a Německa ale intenzivní šlechtění probíhalo ve Švédsku a Anglii a hlavně v USA A Kanadě s důrazem na zmasilost a velikost rámce.

64 Piemontese

65

66 Plemeno pochází z Itálie,ale v současnosti se chová kromě Evropy i v Americe,Austrálii a N.Zélandu.Má střední tělesný rámec,výška v kohoutku býků je 140 cm a krav 130 cm.Hmotnost kg a krav kg. Barva je šedobílá plášťová s tmavým mulcem,vulvou a konečníkem.Býci jsou tmavší hlavně na lopatkách a okolo očí.Kostra je jemná,zvířata jsou rohatá Na šíji,lopatkách a kýtách je patrna silná zmasilost.často se vyskytuje dvojbedří.Přírůstek se pohybuje g s výtěžností až 68%.Někteří býci přenášá větší výskyt obtížných porodů. Jediné evropské plemeno,které má podíl krve zebu.

67 Salers

68

69 Skot velkého tělesného rámce,býci s výškou v kohoutku okolo 150 cm a hmotností kg a krávy okolo140 cm a hmotnosti kg. Zbarvení dlouhé a kadeřavé srsti je plášťově mahagonově červené.Mulec a sliznice jsou světlejší.Typické jsou větší doširoka nasazené rohy. Zvířata se vyznačují dobrým osvalením s pevnými končetinami,jsou chodivá,nenáročná,houževnatá a dlouhověká se snadnými porody.Přírůstek bývá okolo g kvalitního mramorovaného masa.Dobrá je i mléčná užitkovost. Jedno z nejstarších francouzských plemen,bývá označováno jako rustikální.Vyniká velkou odolností proti nákazám.V ČR se jejich počet pomalu zvyšuje.

70 Gasconne

71

72 Jedno z nejstaršách francouzských olemen plášťově světle šedé až stříbřité barvy s černým mulcem a sliznicemi. Má střední tělesný rámec,hmotnost krav je okolo 650 kg a býků okolo 1000 kg.Plemeno je odolné vůči změnám klimatu a změnám v krmné dávce,schopné pást se i na chudé vegetaci horských pastvin.Výborná pohyblivost a schopnost delších přesunů. Plemeno je nenáročné,dlouhověké se snadným telením.Maso vysoké kvality splňující vysoké nároky francouzské kuchyně. Patří k rustikálním plemenům.

73 Plemena extrémních velikostí
Pro kompletní informaci se můžeme zmínit i o plemeni skotu s extrémně malou kohoutkovou výškou býků – cm a krav cm.Je to plemeno DEXTER chované v Anglii.Hmotnost krav je okolo 300 kg a býků 400 kg.

74

75 Protipól tvoří plemeno CHIANINA pocházející z Itálie
Protipól tvoří plemeno CHIANINA pocházející z Itálie.Výška v kohoutku je až 180 cm u býků a hmotnost kg,rekord z roku 1955 je býk vážící kg.Krávy mají kg.

76

77 Zvláštností mezi evropskými plemeny je MAĎARSKÝ STEPNÍ SKOT
Zvláštností mezi evropskými plemeny je MAĎARSKÝ STEPNÍ SKOT.Byl chován jako pracovní skot stříbřité barvy.Nápadné jsou doširoka rozložené rohy dlouhé až 80 cm. Jsou to dlohověká,nenáročná,pozdě dospívající zvířata.Jsou rezistentní vůči chorobám a mají velmi tvrdou rohovinu paznechtů. Od 9.století se skot nijak nekříží Je schopen žít v podmínkách stepní pustiny typické právě uprostřed Maďarska.

78

79 Typově podobný skot se chová v podobných podmínkách v USA v populaci asi 10 000 ks.TEXAS LONGHORN.

80

81

82 Samostatnou skupinu tvoří plemena schopná žít v podmínkách vysokých teplot,minimálních srážek a chudobné pastvy.Jedná se oblasti Indie,Pakistánu nebo Střední Afriky. Typickým znakem je jemná vrásčitá pokožka a charakteristický hrb v oblasti kohoutku.

83 Brahman

84 Sahival

85 Boran

86 Opak tvoří JAK.Zvířata jsou schopna žít ve velké zimě a vysokých nadmořských výškách.Jedná se o oblasti Tibetu,Číny,Nepálu a části Sibiře. Chovají se kvůli mléku,masu a hlavně dopravě.

87

88 Buvol. Jsou to zvířata chovaná pro práci v oblastech pěstování rýže
Buvol. Jsou to zvířata chovaná pro práci v oblastech pěstování rýže.V Evropě a v severní Indii pro mléčnou užitkolvost.Produkce je l mléka s tučností 7- 8 %.Domácí buvoli jsou velice klidní,trpěliví a lehce ovladatelní.

89

90 Radost z telecích trojčat

91 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Nejznámější plemena skotu ve světové populaci"

Podobné prezentace


Reklamy Google