Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DORPER plemeno s budoucností

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DORPER plemeno s budoucností"— Transkript prezentace:

1 DORPER plemeno s budoucností
Snadná péče Odolnost Výnosnost

2 Charakteristika Jihoafrické plemeno ovcí Dorper patří k poměrně početné, u nás však dosud přehlížené skupině srstnatých plemen, která tvoří asi 10 světové populace ovcí. Srstnaté ovce mají oproti konvenčním plemenům ovcí s vlnou řadu výhod, jejich obliba u chovatelů po celém světě neustále roste a právě Dorper je čelním představitelem tohoto segmentu chovu ovcí.

3 Výhody plemene Dorper Nevyžaduje stříhání: jeho tělo pokrývá směs srsti a vlny, která vylínává. Přizpůsobivost: prospívá v široké škále klimatických podmínek.

4 Neselektivní pastva a dobrá konverze živin:
Dorper není na pastvě vybíravý a dokáže vše velmi efektivně zužitkovat  vysoký profit. Snadné porody: jehňata velmi rychle rostou, ale rodí se malá, což usnadňuje porody  menší ztráty jehňat i bahnic  větší profit.

5 Poporodní vitalita jehňat: některá jehňata se dokážou postavit už 5 minut po narození a po 15 minutách už sají. Výborné mateřské vlastnosti: bahnice jsou velmi mléčné, vynikající matky. Odolnost: protože postrádají vlnu, netrpí Dorper vnějšími parazity, kterým vlna poskytuje útočiště.

6 Rychlé přírůstky: ve 100 dnech dosahují živé hmotnosti až 36 kg
Rychlé přírůstky: ve 100 dnech dosahují živé hmotnosti až 36 kg. Kvalita masa: maso je jemné, libové, poptávka po něm ve světě roste. Kvalita kůže: jedna z nejkvalitnějších kůží zvaná Cape Glowes.

7 Snadná péče = menší pracovní náklady, vyšší profit
Snadná péče = menší pracovní náklady, vyšší profit. Klidný temperament: ovce jsou snadno ovladatelné. Plodnost: bahnice plemene Dorper mohou mít jehňata každých 8 měsíců  dobrá ekonomika chovu.

8 Vysoká poptávka po plemenném materiálu: ve světě stoupá poptávka po genetickém materiálu (embrya, sperma i chovná zvířata), berani jsou vysoce ceněni jako samci při užitkovém křížení. V neposlední řadě je výhodou jeho atraktivní vzhled. Všechny tyto vlastnosti má Dorper geneticky zakódovány, dostal je do vínku již při svém vzniku a byly dále utužovány během jeho šlechtění.

9 Historie plemene Šlechtění plemene Dorper začalo v Jižní Africe ve 30. letech 20. století. Zdejší ministerstvo zemědělství dalo popud k vyšlechtění nového plemene, které by produkovalo kvalitní maso schopné konkurovat na světových trzích.

10 Pro dosažení tohoto cíle bylo použito křížení bahnic Perské černohlavé ovce a beranů britského plemene Dorset Horn.

11 PERSKÁ ČERNOHLAVÁ OVCE
Odolné , tlustoocasé plemeno s četnými porody (po 8 měsících), výbornými mateřskými vlastnostmi a kvalitní kůží CAPE GLOWES. DORSET HORN Rychle rostoucí plemeno s kvalitním tělesným rámcem, dobrou zmasilostí a asezónní říjí.

12 Od těchto dvou plemen byl odvozen i název nového plemene:
SET HORN DOR PER SKÁ ČERNOHLAVÁ OVCE

13 Byly vyšlechtěny dva barevné typy:
Černohlavý (Dorper) a zcela bílý (White Dorper)

14 Plemeno si díky svým vlastnostem rychle získalo oblibu u mnoha chovatelů a úspěšně se rozšiřuje po celém světě.

15 World Federation Of Dorper Societies
South African Dorper Breeders Society Canadien Dorper Sheep Society UK Dorper Breeders Society American Dorper Breeders Society Namibian Dorper Breeders Society Mexican Dorper Breeders Society Australian Dorper Breeders Society German Sheep Breeders Brazil Dorper Sheep Breeders Society Dorper Sheep Association of Czech Republic

16 Kontakt: Vendryně 942 Vendryně Tel.: ,     Web:    


Stáhnout ppt "DORPER plemeno s budoucností"

Podobné prezentace


Reklamy Google