Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyšlechtěno v Jižní Africe v roce 1930 křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyšlechtěno v Jižní Africe v roce 1930 křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper)"— Transkript prezentace:

1

2 Vyšlechtěno v Jižní Africe v roce 1930 křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper) a bílou (Dorper White) mutaci plemene Dorper. Hlava a krk jsou černé nebo bílé, uši dlouhé a svislé. Tělo je kryto srstí s podsadou podobnou krátké vlně, která vylínává. Ovce plemene Dorper se nestříhají. Tělo velmi dobře osvalené. Berani dosahují hmotnosti 90 až 120 kg, bahnice 50 až 80 kg. Velmi přizpůsobivé extrémním chovatelským podmínkám, nenáročné, schopné zdolávat velké vzdálenosti. Celoročně plodné, bezproblémové porody a snadný odchov jehňat. Bahnice jsou schopny bahnění v intervalech pouhých 8 měsíců (3 porody za 2 roky) s plodností 150% (2,25 jehněte za rok). U jatečných beranů lze ve 105 až 120-ti dnech dosáhnout živé hmotnosti 36 kg a získat JUT 16 kg. Velice kvalitní a ceněná je kůže. Výtěžek z kůže tvoří až 20% jatečného výnosu. V ČR 2013 pouze 2 chovy, v 2012 založeno občanské sdružení pro chov tohoto plemene – Dorper Asociace CZ. © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze

3 Jižní Afrika © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze

4 ČR © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze

5

6

7 detail vlnového obrůstu © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze

8 matky s jehňaty © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze

9

10

11 http://www.youtube.com/watch?v=yxhciCupxzw http://www.youtube.com/watch?v=yg7untdMo3A http://www.youtube.com/watch?v=1wmOXvuFy98 © Katedra speciální zootechniky, FAPPZ, ČZU v Praze Prezentace byla vytvořena v rámci řešení projektu FRVŠ 237/2013/G4


Stáhnout ppt "Vyšlechtěno v Jižní Africe v roce 1930 křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper)"

Podobné prezentace


Reklamy Google