Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajina a životní prostředí. Složky krajiny a životního prostředí I. Životní prostředí je tvořeno abiotickými, biotickými a společenskohospodářskými vlivy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajina a životní prostředí. Složky krajiny a životního prostředí I. Životní prostředí je tvořeno abiotickými, biotickými a společenskohospodářskými vlivy."— Transkript prezentace:

1 Krajina a životní prostředí

2 Složky krajiny a životního prostředí I. Životní prostředí je tvořeno abiotickými, biotickými a společenskohospodářskými vlivy a složkami

3 Obsah 1. Složky krajiny a životního prostředí 2. Slunce a jeho záření 3. Atmosféra

4 Složky krajiny a životního prostředí Všechny složky životního prostředí působí společně, současně a nepřetržitě Hlavní úkol životního prostředí je poskytovat organismům prostor pro životní děje Člověk výrazně ovlivňuje životní prostředí a změny, které vyvolal, jej zpětně ovlivňují

5 Slunce a jeho záření Sluneční záření se skládá z viditelného světla, infračerveného a ultrafialového záření Sluneční záření je širokospektrální Dokážeš pojmenovat význam jednotlivých typů záření?

6 Atmosféra Atmosféra je plynný obal Země Brání výkyvům teplot Vertikální členění atmosféry Troposféra Kyslík Oxid uhličitý Mezi další složky atmosféry patří : dusík vzácné plyny, vodní pára, vodní kapky, ledové krystaly a tuhé částice Atmosféra je neustále více znečišťovaná Ozonosféra Víš, jaká je hlavní funkce ozonosféry?

7 Otázky a úkoly 1. Co patří mezi hlavní složky životního prostředí? 2. Vysvětli pojem – širokospektrální záření. 3. Která část atmosféry nás nejvíce ovlivňuje? 4. Popiš složení atmosféry a charakterizuj funkci jednotlivých složek.

8 Sluneční záření

9 Vertikální členění atmosféry

10 Troposféra Je to nejnižší vrstva atmosféry Probíhá v ní většina meteorologických jevů a dějů Troposféra má poměrně stálé složení Dokážeš vyjmenovat, co tvoří troposféru?

11 Kyslík Kyslík je nezbytný pro život Kyslík se uvolňuje při fotosyntéze Víš jak je spotřebováván? Spotřeba kyslíku neustále roste

12 Oxid uhličitý Je to velmi významná složka atmosféry Do ovzduší se dostává při: sopečné činnosti, zvětrávání nerostů a hornin, tlení a hoření Dále je vylučován při dýchání Podíl tohoto plynu se neustále zvyšuje Oxid uhličitý je pohlcován zelenými rostlinami při fotosyntéze Je to skleníkový plyn


Stáhnout ppt "Krajina a životní prostředí. Složky krajiny a životního prostředí I. Životní prostředí je tvořeno abiotickými, biotickými a společenskohospodářskými vlivy."

Podobné prezentace


Reklamy Google