Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předmět psychologie obecně, prožívání a chování. PSYCHOLOGIE PSYCHĒ, LOGOS psychika Uplatňuje se všude tam, kde je potřeba, aby člověk působil na člověka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předmět psychologie obecně, prožívání a chování. PSYCHOLOGIE PSYCHĒ, LOGOS psychika Uplatňuje se všude tam, kde je potřeba, aby člověk působil na člověka."— Transkript prezentace:

1 Předmět psychologie obecně, prožívání a chování

2 PSYCHOLOGIE PSYCHĒ, LOGOS psychika Uplatňuje se všude tam, kde je potřeba, aby člověk působil na člověka. ARISTOTELES: - spis Peri psychē = O duši = Dē anima “Duše je první entelechií těla.”

3 A) PROŽÍVÁNÍ - vnímání, vzpomínání, představy; děje se to uvnitř člověka a ví o tom jen on sám ZNAKY: o subjektivnost o jedinečnost o časová plynulost a neohraničenost prožitku o omezenost části psychiky o nedostatečnost řeč

4 KATEGORIE PROŽÍVÁNÍ 1. PSYCHICKÉ PROCESY poznávací vnímání představivost paměť, myšlení a řeč citové volní 2. PSYCHICKÉ STAVY činitelé -> vliv na naši výkonnost během dne okamžitá funkční zdatnost nervové soustavy, soustředěnost, rozptýlenost pozornosti, citové rozpoložení (nálada)

5 3. PSYCHICKÉ VLASTNOSTI  určité rysy osobnosti aktivačně motivační: pohání člověka k činnosti vztahově postojové: systém hodnot výkonové: měřítko výkonnosti a úspěšnosti autoregulační: sebeřízení, sebeovládání, sebekritika dynamické: vlastnosti temperamentu psychické procesy + stavy + vlastnosti => psychika jednotlivce a struktura osobnosti

6 aktivačně motivační vztahově postojové výkonové autoregulační dynamické “Neplavu až tak dobře… měla bych se radši víc učit.” “Rozhodnu se až později… Až na to budu mít klid.” “Sportovci dost vydělávají…Měla bych do toho jít.” “Hrozně ráda plavu, jednou bych chtěla plavat závodně.” “S tím, co už umím, to dokážu. Vím, na co mám.

7 B) CHOVÁNÍ PROJEVY CHOVÁNÍ reakce odpovědi zadržení odpovědi jednání vnější výrazy řeč DĚLENÍ CHOVÁNÍ podle původu vrozené naučené podle podnětu spontánní vyvolané reaktivní operační

8 reakce odpověď zadržení odpovědi jednání vnější výrazy řeč Vydám se ke dveřím. Potřebuju jimi projít. Uskočím před dveřmi, které někdo otevírá. Běžím ke dveřím -> zrychlím dech. Poprosím někoho, aby mi otevřel. Než projdu dveřmi, otevřu je. Čekám, než budu moci dveřmi projít.


Stáhnout ppt "Předmět psychologie obecně, prožívání a chování. PSYCHOLOGIE PSYCHĒ, LOGOS psychika Uplatňuje se všude tam, kde je potřeba, aby člověk působil na člověka."

Podobné prezentace


Reklamy Google