Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANOTACE Prezentace je určena k výkladu učiva na téma částicové složení látek. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák zná základní pojmy, uvede.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANOTACE Prezentace je určena k výkladu učiva na téma částicové složení látek. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák zná základní pojmy, uvede."— Transkript prezentace:

1 ANOTACE Prezentace je určena k výkladu učiva na téma částicové složení látek. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák zná základní pojmy, uvede příklad pohybu částic, uspořádání částic v látkách. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 26. 10. 2011 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Částicové složení látek Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_141, 8. sada, F Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

2 STAVBA LÁTEK Částicové složení látek Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů – atomů a molekul. Atom – velmi malá částice látky Molekula – sloučení dvou nebo více atomů. Prvky – látky, složeny z atomů jednoho druhu Sloučeniny – látky složené ze stejných molekul (voda, oxid uhličitý) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Pohyb částic -částice každé látky se stále neuspořádaně pohybují Brownův pohyb – zrnka pylu v kapce vody Difúze – částice jedné látky samovolně pronikají mezi částice jiné látky (voda + čaj) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Uspořádání částic Pevné krystalické látky - vznikají odpařením roztoku, ztuhnutím kapaliny nebo její páry. např. zmrznutí vody krystalický led Krystaly ledu tvoří pravidelné útvary – sněhové vločky, jinovatka Amorfní látky – pevné látky, ve kterých nejsou částice uspořádány pravidelně např. sklo, asfalt, vosk, Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Uspořádání částic Kapaliny - částice nejsou pravidelně uspořádány, mohou se vzájemně snadněji přemísťovat než v pevných látkách (proto jsou tekuté, snadno mění tvar, jsou nestlačitelné) Plyny – částice se pohybují volně a neuspořádaně. Částice na sebe působí nepatrnými přitažlivými silami rozpínavé, stlačitelné Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Uspořádání částic Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Použité zdroje [2011-10-26]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 29 – 39 KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. obr. 1.37 s. 36 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "ANOTACE Prezentace je určena k výkladu učiva na téma částicové složení látek. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák zná základní pojmy, uvede."

Podobné prezentace


Reklamy Google