Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBĚHOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBĚHOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 OBĚHOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

2 OBĚHOVÁ SOUSTAVA tvoří srdce a cévy zajišťují nepřetržitý průtok krve celým tělem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2

3 KREV červená tekutina rozvádí do těla kyslík, živiny, vitamíny atd. odvádí z těla oxid uhličitý a škodlivé látky složení: –krevní plazma –červené krvinky –bílé krvinky –krevní destičky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3

4 KREVNÍ PLAZMA se skládá z vody, ve které jsou rozpuštěny bílkoviny, cukry, tuky, soli atd. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. ČERVENÉ KRVINKY váží na sebe kyslík 4 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

5 BÍLÉ KRVINKY pohlcují a zneškodňují cizorodé látky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. KREVNÍ DESTIČKY zabezpečují srážlivost krve 5 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

6 SRDCE dutý sval uložený v hrudníku pracuje jako pumpa  neustále se smršťuje a uvolňuje  rozvod krve odkysličenou krev vede do plic okysličenou krev vede do těla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7 6

7 CÉVY trubicovitý tvar rozvádějí po těle krev dělení: –tepny –vlásečnice –žíly Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8

8 TEPNY rozvádějí okysličenou krev ze srdce do celého těla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. VLÁSEČNICE ŽÍLY spojují tepny a žíly vedou odkysličenou krev zpět do srdce U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 Použité obrázky: obr.č.1- Volně šiřitelné obr.č.2- Volně šiřitelné obr.č.3- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.4- Volně šiřitelné obr.č.5- Volně šiřitelné obr.č.6- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.8- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Použité obrázky: obr.č.9- Volně šiřitelné obr.č.10- Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 license obr.č.11- Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Použitá literatura: KHOLOVÁ, Helena. Přírodověda pro 5. ročník. ŽIVOT NA ZEMI. Všeň: Nakladatelství ALTER, ISBN s. 47. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "OBĚHOVÁ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google