Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování - krev a krevní cévy 1)Které orgány se podílejí na udržení vlastností krve? 2)Jaká je hlavní funkce červených krvinek a jaká bílých krvinek?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování - krev a krevní cévy 1)Které orgány se podílejí na udržení vlastností krve? 2)Jaká je hlavní funkce červených krvinek a jaká bílých krvinek?"— Transkript prezentace:

1

2 Opakování - krev a krevní cévy 1)Které orgány se podílejí na udržení vlastností krve? 2)Jaká je hlavní funkce červených krvinek a jaká bílých krvinek? 3)Kde se krvinky tvoří? 4)K čemu slouží krevní destičky? 5)Co je to trombóza? 6)Co je to sedimentace? 7)Jaké známe krevní skupiny? 8)Proč se krevní skupiny určují? 9)Kdo objevil krevní skupiny? 10)Jakou krev vedou tepny a jakou žíly?

3 11)Kde dochází k okysličení krve? 12)Jaká je stěna tepen a žil? 13)Jaká je stěna vlásečnic? 14)Co probíhá ve vlásečnicích? 15)Jaká je další funkce vlásečnic? Pojmenuj tepny a žíly.

4 Otázky a odpovědi 1)Které orgány se podílejí na udržení vlastností krve? - plíce, játra, ledviny, slezina, kostní dřeň 2)Jaká je hlavní funkce červených krvinek a jaká bílých krvinek? - červené transportují kyslík, bílé zajišťují obranu organismu 3)Kde se krvinky tvoří? - převážně v kostní dřeni 4)K čemu slouží krevní destičky? - ke srážení krve 5)Co je to trombóza? - porucha srážlivosti, sražená krev usazená v cévě zamezuje proudění krve 6)Co je to sedimentace? - rychlost klesání červených krvinek ve vzorku krve zbavené srážlivosti 7)Jaké známe krevní skupiny? - A,B,AB,O 8)Proč se krevní skupiny určují? - dostane-li člověk krev jiné skupiny (kromě O - univerzální dárce), dojde ke zdravotním komplikacím nebo smrti, výjimkou je sk. AB - univerzální příjemce 9)Kdo objevil krevní skupiny? - Jan Janský, 1907 10)Jakou krev vedou tepny a jakou žíly? - tepny okysličenou, žíly odkysličenou

5 11)Kde dochází k okysličení krve? - v plicích 12)Jaká je stěna tepen a žil? - třívrstvá, vnější vazivová, střední z hladké svaloviny, vnitřní hladká a nesmáčivá, u žil opatřena kapsovitými chlopněmi 13)Jaká je stěna vlásečnic? - jednovrstvá, oboustranně propustná 14)Co probíhá ve vlásečnicích? - k tkáňovému dýchání 15)Jaká je další funkce vlásečnic? - tepelná regulace a)krkavice b)aorta c)dolní dutá žíla d)kyčelní žíla e)stehenní tepna Zdroj obrázku:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/Grafik_blutkreislauf.jpg


Stáhnout ppt "Opakování - krev a krevní cévy 1)Které orgány se podílejí na udržení vlastností krve? 2)Jaká je hlavní funkce červených krvinek a jaká bílých krvinek?"

Podobné prezentace


Reklamy Google