Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oběhová soustava člověka Filip Bordovský. Rozvádění látek po těle Přenos látek v těle umožňuje oběhová soustava (krev, srdce a cévy) a soustava mízní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oběhová soustava člověka Filip Bordovský. Rozvádění látek po těle Přenos látek v těle umožňuje oběhová soustava (krev, srdce a cévy) a soustava mízní."— Transkript prezentace:

1 Oběhová soustava člověka Filip Bordovský

2 Rozvádění látek po těle Přenos látek v těle umožňuje oběhová soustava (krev, srdce a cévy) a soustava mízní (míza, mízovody a mízní uzliny). Důležitým orgánem oběhové i mízní soustavy je slezina. Co už víme! Ale raději si to znovu zapište!!!

3 Krev Hlavní funkce krve: přenášení dýchacích plynů rozvádění živin a odvádění zplodin rozvádění tepla po tělem obrana těla proti chorobám – imunita V tělo dospělého muže je asi 5 – 6 l. krve! Zapište si do sešitu!

4 Krev tvoří krevní plazma a krevní buňky

5 Složení krve: 1.Krevní plazma – průhledná nažloutlá kapalina, obsahuje 90% vody, 9% organických látek (bílkoviny, cukry) a 1% anorganických látek. 2.Krevní buňky – Červené krvinky (erytrocyty) – bezjaderné buňky, tvar vdolku; obsahují červené krevní barvivo hemoglobin, které váže kyslík. – Bílé krvinky (leukocyty) – bezbarvé buňky, obsahující jádro, mají proměnlivý tvar. Je jich více druhů a zajišťují obranu organismu. Tvorba protilátek (lymfocyty) a pohlcování bakterií (fagocytóza). – Krevní destičky (trombocyty) – bezjaderná krevní tělíska; mají význam při srážení krve  zástava krvácení Zapište si do sešitu!

6 Krevní skupiny: Lidskou populaci lze podle krve rozdělit do 4 hlavních skupin – A, B, AB, O Liší se od sebe přítomností určitých látek na povrchu červených krvinek (aglutinogeny) a v krevní plazmě (aglutinin) Krev cizích skupin se může srážet  ucpání cév. Zapište si do sešitu!

7 Zapamatujte si! O objev krevních skupin se zasloužil český lékař Jan Jánský! Více informací naleznete na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Jansk%C3%BD Zapište si do sešitu!

8 Infarkt je způsoben ucpáním věnčitých cév!

9 Srdce Je uloženo v osrdečníku a zajišťuje proudění krve v cévách (čerpadlo). Podélná přepážka dělí srdce na pravou a levou polovinu. V každé polovině je jedna síň (nahoře), a jedna komora (dole). Síně a komory jsou odděleny chlopní, která se při stahu komor uzavře. Tím je znemožněn zpětný tok krve do síně. Výživu srdce zajišťují věnčité tepny, jejich ucpání způsobuje srdeční infarkt. Žíly vedou krev do srdce! Tepny vedou krev ze srdce! Činnost srdce je dvoudobá: 1.stah – systola (v klidu 70-80krát za minutu) 2.uvolnění – diastola Řízení srdeční činnosti: Impulsy pro smršťování vznikají přímo v srdci (v pravé předsíni) při zástavě můžeme obnovit činnost srdce masáží hrudníku! Zapište si do sešitu! video: Oběhová soustava

10 Čerpadlem oběhové soustavy je 4 dílné srdce

11 Cévy Tepny – silné, pružné a elastické, měříme na nich tlak a puls. – Tep (puls) – vnější projev srdeční činnosti. 70 tepů/min – Tlak krve – tlak krve na stěnu cév. průměrný tlak – 120 na 90. Žíly – pružné, obsahují chlopně. Vlásečnice – nejtenčí cévy, umožňují látkovou výměnu mezi krví a tkáněmi. Zapište si do sešitu!

12 Cévy v lidském těle: tepny, žíly a vlásečnice Tepny jsou díky silné vrstvě hl. svaloviny silné a pružné! Žíly obsahují chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve! Vlásečnice umožňují výměnu látek mezi krví a tkáněmi!

13 Velký (tělní) oběh – levá komora => srdečnice (aorta) => vlásečnice v tkáních => horní a dolní dutá žíla => pravá síň Malý (plicní) oběh – pravá komora => plicní tepna (plicnice) => plíce => plicní žíly => levá síň Zapište si do sešitu!

14 Nejčastější poškození a ohrožení oběhové soustavy: – Vypsat z učebnice s.88 Příčiny: – Otylost, kouření, alkohol, stres, nedostatek pohybu. Prevence: – …(doplňte!) Zapište si do sešitu!

15

16 Mízní soustava Tvoří ji mízní cévy, mízní uzliny a míza. Míza, složením podobná krevní plazmě, obsahuje méně bílkovin. Nachází se v mízních cévách, které začínají v tkáních, procházejí mízními uzlinami, kde vznikají bílé krvinky, a nakonec ústí do žil.. Slezina – Je uložena za žaludkem. – Funkce: zásobárna krve, pohřebiště (zánik) červených krvinek a tvorba některých bílých krvinek. Její činnost můžou nahradit mízní uzliny. Zapište si do sešitu!


Stáhnout ppt "Oběhová soustava člověka Filip Bordovský. Rozvádění látek po těle Přenos látek v těle umožňuje oběhová soustava (krev, srdce a cévy) a soustava mízní."

Podobné prezentace


Reklamy Google