Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oběhová soustava člověka autor: David Hainall. Krev a její funkce Zajišťuje oběh látek po těle. Ke tkáním přináší kyslík, živiny a další látky (např.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oběhová soustava člověka autor: David Hainall. Krev a její funkce Zajišťuje oběh látek po těle. Ke tkáním přináší kyslík, živiny a další látky (např."— Transkript prezentace:

1 Oběhová soustava člověka autor: David Hainall

2 Krev a její funkce Zajišťuje oběh látek po těle. Ke tkáním přináší kyslík, živiny a další látky (např. hormony). Z tkání odvádí odpadní látky a oxid uhličitý. Skládá se z plazmy a krevních buněk (červené a bílé krvinky, krevní destičky).

3 Složení krve Plazma Tekutá složka krve. Asi 91% plazmy tvoří voda, 1% chlorid sodný a 9% tvoří různé ústrojné látky. Složení plazmy se mění pouze u některých onemocněních. Vykazuje i stálý osmotický tlak, který je nutný pro všechny buňky v krvi.

4 Červené krvinky Tvar malých terčíků. Obsahují velké množství červeného krevného barviva hemoglobinu – váží kyslík a oxid uhličitý. Vznikají v červené kostní dřeni v krvi se nerozmnožují. Žijí 3 – 4 měsíce. Po zániku buňky je hemoglobin uvolněn v játrech – vznik žlučového barviva, železo je využito při tvorbě nových červ. Krvinek. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Red_White_Blood_cells.jpg (30. 9. 2010)

5 Bílé krvinky Různý tvar. Tvoří se ve slezině, v mízních uzlinách, v kostní dření a v mládí i v brzlíku. Mají obrannou a ochrannou funkci. Hubí nežádoucí bakterie, viry a jiné cizorodé látky v našem těle. Hromadí se tam, kde hrozí nákaza a spolu s odumřelými buňkami a mikroby vytváří hnis. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Red_White_Blood_cells.jpg (30. 9. 2010)

6 Krevní destičky Nemají jádro. Podílí se na srážení krve. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Red_White_Blood_cells.jpg (30. 9. 2010)

7 Krevní skupiny Rozlišujeme čtyři základní krevní skupiny: A, B, AB a 0. Jejich existenci odhalil český lékař Jan Jánský. Jejich znalost je důležitá při případných transfůzích krve – pacientovi je možné podat pouze krev, která mu „neublíží“, tj. krev stejné nebo kompatibilní krevní skupiny.

8 Krevní oběh člověka http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Grafik_blutkreislauf.jpg (21. 9. 2010) tepny žíly vlásečnice srdce ledvina

9 Uložení srdce v dutině hrudní http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Heart-and-lungs.jpg (21. 9. 2010) Srdce je uloženo v dutině hrudní. Nalezneme ho za hrudní kostí mezi pravou a levou plící, bránicí a páteří.

10 Stavba srdce http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Diagram_of_the_human_heart_%28multilingual%29.svg (21. 9. 2010) horní dutá žíla dolní dutá žíla pravá síň levá síň pravá komora levá komora chlopně srdečnice (aorta) přepážka plicní tepna

11 Činnost srdce http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Heart-and-lungs.jpg (21. 9. 2010) Srdce je do jisté míry samostatný orgán. Nervové impulzy řídící stahy svaloviny vznikají přímo v ní. Nejsilnější zdroj těchto vzruchů leží v oblasti pravé předsíně a odtud se šíří na pravou a levou komoru – vznikají pravidelné stahy srdce.

12 V činnosti srdce rozlišujeme dvě fáze: Klidová tepová frekvence dospělého člověka je přibližně 70 – 80 tepů / minutu. Srdeční sval je zásobován krví, kyslíkem a živinami systémem tzv. věnčitých tepen. Při jejich ucpání dojde k tzv. infarktu myokardu. diastolu – ochabnutí svalovinysystolu – stah svaloviny http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Heart_diastole.png (21. 9. 2010)http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Heart_systole.png (21. 9. 2010)

13 Mízní soustava http://media.photobucket.com/image/lymphatic%20system/magicallmadison/lymphaticsyste.gif?o=2 (30. 9. 2010) mízní uzliny slezina vyústění hrudního mízovodu do dolní duté žíly mízní uzliny bránice srdce plíce

14 Význam a funkce mízní soustavy Je tvořena mízními cévami a mízními uzlinami. Mízní cévy odvádí přebytečný tkáňový mok (mízu) z mezibuněčných prostor. Mízní uzliny čistí mízu před vstupem do žil. Slezina Důležitý orgán krevní i mízní soustavy. Dozrává zde část červených krvinek. Vzniká zde část bílých krvinek.

15 Krev – shrnutí Zajišťuje oběh látek po těle. Ke tkáním přináší kyslík, živiny a další látky (např. hormony). Z tkání odvádí odpadní látky a oxid uhličitý. Skládá se z plazmy a krevních buněk (červené a bílé krvinky, krevní destičky). Krevní skupiny – A, B, AB a 0.

16 Krevní oběh – shrnutí Člověk má uzavřenou cévní soustavu. Srdce – funguje jako tlaková pumpa, dvě komory a dvě předsíně, klidová teplová frekvence je asi 70 -80 tepů za minutu. Tepny vedou okysličenou krev. Žíly vedou odkysličenou krev.

17 Mízní soustava – shrnutí Mízní cévy vedou mízu. Mízní uzliny čistí mízu čistí mízu před vstupem do žil. Slezina – produkce bílých a červených krvinek.


Stáhnout ppt "Oběhová soustava člověka autor: David Hainall. Krev a její funkce Zajišťuje oběh látek po těle. Ke tkáním přináší kyslík, živiny a další látky (např."

Podobné prezentace


Reklamy Google