Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak bych vyučoval o krkavcovitých ptácích

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak bych vyučoval o krkavcovitých ptácích"— Transkript prezentace:

1 Jak bych vyučoval o krkavcovitých ptácích
Představil bych vám je. Kavka Vrána šedá Vrána Havran

2 Ořešník Straka Krkavec Sojka

3 Havran polní Havran polní má velmi rozsáhlý areál rozšíření a náleží k nejrozšířenějším a nejpočetněji zastoupeným evropským krkavcovitým ptákům. Je převážně tažný, v zimě se však obvykle stěhuje pouze na kratší vzdálenost.

4 Havran také vidí svět z obou stran, proto je strážcem brány.
Havran - je považován za jedno ze zlých znamení. V pohádkách ho většinou má čarodějnice na rameni, v Bibli patří k nečistým zvířatům, v křesťanství je považován za symbol odpadlíků a nevěrců, na obrazech Mikoláše Alše se Havran vyskytuje k zdůraznění neblahé osudovosti chvíle třeba na obrazech Lipany a Bílá hora Havran také vidí svět z obou stran, proto je strážcem brány. Občas se staví havran jako protějšek straky, která nosí štěstí, například v přísloví: "Raději upřímný havran než neupřímná straka".

5 Vrána černá Vrána šedá Vráně obecné se jinak přezdívá farářův holub nebo ruská vlaštovka. Takže až se vás někdo bude ptát co znamená ruská vlaštovka, odpovíte mu vrána černá. Vrána obecná je pěvec se silným tělem, silným a zašpičatělým zobákem a poměrně krátkým ocasem s mírně okrouhlou špičkou. Celá je porostlá leskle černým peřím se zelenavým nebo nachovým nádechem, tmavě černé má i končetiny a zobák. Samec i samice jsou zbarveny stejně. Ve střední Evropě si ji můžeme poměrně snadno splést s podobným a výrazně větším krkavcem velkým.

6 Kavka Kavka obecná je podstatně menší než vrána nebo havran, přibližně velikosti hrdličky zahradní. Zbarvení převážně černé; týl, krk a spodina těla šedé. Osidluje světlé lesy, skály a zříceniny, města i vesnice. Živí se zejména semeny, ale také hmyzem. Hnízdí v koloniích. Hnízda se nacházejí v dutinách, ve štěrbinách skal a staveb, na půdách apod. Samice snáší v dubnu obvykle 4 až 5 vajec. O mláďata pak pečují společně oba rodiče. Naše kavky jsou vesměs stálé nebo přelétavé. Lze je často zastihnout ve společnosti havranů. Silně ohrožený, zvláště chráněný druh.

7 Krkavec Krkavec je největší z krkavcovitých žijících ČR. Je to majestátní a nádhernou černí zbarvený pták. Je všežravec, ale dává přednost stravě masité. Hlavním zdrojem stravy jsou zdechliny. Od mládí chovaný v zajetí velmi rychle zkrotne. Důkazem je jeho účinkování v televizním seriálu Arabela. Ač je to překvapivé, patří k řádu pěvců. Krkavec sice nezpívá zrovna libě,ale zato je schopen opakovat různé zvuky i lidskou řeč. Je velmi chytrý a dokáže pracovat podle pokynů, co se o všech lidech říci nedá.

8 Ořešník - V ČR hnízdí lokálně v lesích středních a vyšších poloh ponejvíce mezi m n.m. - Není přesně známo, jak vlastně ořešníci své spižírny opět nacházejí. Existují dohady, že jim při tom pomáhá jejich čich, ovšem tato orientace by zřejmě selhávala při hledání ve vysokém sněhu. Snad se tedy spíše spoléhají na svou paměť. - V letu se ozývá typickým měkkým voláním.

9 Straka Straky mají nějakou společenskou provázanost, vzájemné společenské postavení a důležitost. Projevuje se to i na jejich hnízdech. Některá hnízda mohou být obsazena delší dobu, straky v nich pravidelně hnízdí a tyto stavby bývají mohutné Straky totiž staví hnízd několik a to dosti intenzivně, ale nakonec v nich nehnízdí. Tato, nakonec neobsazená hnízda nemívají stříšku. Straka má i kamarády.

10 Známá je stračí záliba v blýskavých věcech, které "krade" a nosí do hnízda.

11 Sojka Je velká asi jako hrdlička zahradní. Má tmavě hnědé zbarvení s bílými kapkovitými skvrnami po těle. Spodní ocasní krovky a konec ocasu jsou bílé. Hnízdí v rozsáhlých jehličnatých horských lesích Potravou jsou jim lískové a limbové ořechy, bukvice, semena jehličnanů, bobule, ovoce, hmyz.

12 Vrána Zajímavosti Má velmi ráda vajíčka a mláďata veškerých opeřenců, ale pustí se i do mláďat srstnaté zvěře. Potravu hledá spíš v párech, na polích hejna nevytváří, pouze na zimu se shlukuje do asi 100 hlavých přelétavých formací.

13 Co jste si zapamatovali
Kolik existuje krkavcovitých ptáků? Je vrána samička od havrana? Který z krkavcovitých ptáků patří k nejrozšířenějším? Jaký pták má zálibu sbírat blýskavé předměty? Který z krkavcovitých ptáků je největší? Je některý z krkavcovitých ptáků mrchožrout?

14 Připravil žák ZŠ K Dolům: David Sibřina

15


Stáhnout ppt "Jak bych vyučoval o krkavcovitých ptácích"

Podobné prezentace


Reklamy Google