Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krkavcovití „Jak bych vyučovala o krkavcovitých pěvcích.“ Anna Bendová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krkavcovití „Jak bych vyučovala o krkavcovitých pěvcích.“ Anna Bendová."— Transkript prezentace:

1

2 Krkavcovití „Jak bych vyučovala o krkavcovitých pěvcích.“ Anna Bendová

3 Obecná charakteristika:  Krkavcovití jsou největší čeledí řádu pěvců.  Patří mezi všežravce.  Hnízdí na stromech, skalách nebo ve skalních dutinách.

4  Mají poměrně velkou hlavu se silným zobákem.  Má krátké, ale silné nohy s mocnými drápy.  Jejich křídla bývají širší a zakulacená.  Opeření bývá mnohdy pestře zbarvené s kovovým leskem, u obou pohlaví bývá stejné.

5  Některé druhy hnízdí v koloniích, staví si velmi pevná hnízda ve větvích.  Mají velmi silný hlas a jsou to dobří imitátoři nejrůznějších druhů, někteří se mohou naučit i mluvit.  Potravu sbírají velmi často na zemi. Živí se drobným hmyzem a masem.  Jsou to velmi dobří letci.

6 Mezi krkavcovité patří:  Havran polní  Kavka obecná  Krkavec velký  Sojka obecná  Straka obecná  Vrána černá  Vrána šedá  Ořešník

7 Havran polní  Je velký přibližně jako vrána, dorůstá 45 - 47 cm, váží 200 - 625 g a v rozpětí křídel měří průměrně 81 - 94 cm.  Tělo má celé porostlé tmavým peří, které má v jasném slunečním světle charakteristický kovově modrý nádech, nápadné jsou na jeho těle také tzv. kalhotky (odstávající opeření na končetinách) a silný, šedohnědě zbarvený zobák.  Dospělí ptáci mají navíc neopeřený, světle zbarvený kořen zobáku, který je zároveň jejich hlavním rozeznávacím znakem od podobných vran a krkavců.  Mladí ptáci toto neopeřené místo nejprve postrádají a opeření na kořeni zobáku plně ztrácí až kolem svého šestého měsíce života.

8 Kavka obecná  Kavka obecná je nejmenší krkavcovitý pták.  Samec i samice jsou stejně šedočerně zbarveni. Křídla,hřbet a ocas mají leskle černé,spodina je šedočerná. Rovněž čepička na hlavě je sytě černá,ostře ohraničená od šedého týlu,zadní části krku a jeho stran.

9 Krkavec velký  Je největším pěvcem České republiky Je chráněný zákonem jako ohrožený druh.  Dorůstá velikosti kolem 50 centimetrů a hmotnosti 1,5 kilogramu.  Je to velký černý pták s mohutným vysokým zobákem, na rozdíl od podstatně menšího havrana polního má opeřený kořen zobáku.  Jeho šat je černý s kovovým leskem, na hrdle mu charakteristicky odstává peří. Jeho křídla jsou dlouhá a i na konci široká, prstovitě zakončená jako u některých dravců.  V rozpětí křídel dosahuje kolem 1 metru.  Umí dobře plachtit. Za potravou se ochotně snáší i na zem, ale zůstává ostražitý.  Je znám svou opatrností a nedůvěřivostí.

10 Sojka obecná  Je to pták velikosti holuba.  Je rozšířený v celé Evropě, Asii a v severozápadní Africe.  Je nejbarvitějším evropským zástupcem své čeledi.  Je oranžovohnědá s černým ocasem a zobákem, růžovooranžovými končetinami, hnědýma očima a bílým kostřcem, který je zvlášť nápadný při letu.  Na křídlech má modrá pírka s černými příčnými proužky, pod okem černou podélnou skvrnu.  Létá těžce, vlnovitě a třepotavě, na zemi poskakuje.  Pohlaví se od sebe zbarvením neliší, mladí ptáci jsou tmavší a mají méně výrazná modrá pírka na křídlech.

11 Straka obecná  Je pták velikosti hrdličky, s výrazným černobílým zbarvením a dlouhým stupňovitým ocasem.  Má poměrně krátká a široká křídla a její let je ve srovnání s jinými krkavcovitými těžkopádný.  Vyskytuje se v Euroasii, severní Africe a Severní Americe.  Typické jsou zřetelně oddělené černé a bílé plochy. Černá je hlava, horní část hřbetu, krk, vole, ocas, valná většina křídla. Bílá jsou prsa a břicho, lopatky, dolní část hřbetu, kostřec a vnitřní prapory ručních letek. Černé části křídel a rýdovací pera nejsou opravdu černá. Ocas se leskne do zelena a křídla do modra.  Délka těla straky je 40 - 51 cm, ale 20 - 30 cm z toho je ocas. Rozpětí křídel je 52 - 60 cm. Váha kolísá mezi 150 až 240 g.

12 Vrána (obecná) černá  Je hojně rozšířený v západní a střední Evropě a východní Asii.  Má silné tělo, silný zašpičatělý zobák a poměrně krátký ocas s mírně okrouhlou špičkou.  Celá je porostlá leskle černým peřím se zelenavým nebo nachovým nádechem, tmavě černé má i končetiny a zobák.  Samec i samice jsou zbarveny stejně.  Ve střední Evropě si ji můžeme poměrně snadno splést s podobným a výrazně větším krkavcem velkým.

13 Ořešník kropenatý  Je velký asi jako hrdlička zahradní. Má tmavě hnědé zbarvení s bílými kapkovitými skvrnami po těle. Spodní ocasní krovky a konec ocasu jsou bílé.  Samec a samice se navzájem neliší, mladí jedinci jsou světle hnědí a mají bělavé hrdlo.  Je chráněný zákonem jako ohrožený druh.  Potravou jsou jim lískové a limbové ořechy, bukvice, semena jehličnanů, bobule, ovoce, hmyz aj. V zimě jsou schopni najít své zásoby oříšků až 2 metry hluboko pod sněhem.


Stáhnout ppt "Krkavcovití „Jak bych vyučovala o krkavcovitých pěvcích.“ Anna Bendová."

Podobné prezentace


Reklamy Google