Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FY_093_Mechanika_ Zákon setrvačnosti Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FY_093_Mechanika_ Zákon setrvačnosti Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 FY_093_Mechanika_ Zákon setrvačnosti Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky  Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 Isaac Newton  Sir Isaac Newton (4. ledna 1643 – 31. března 1727) byl anglický fyzik, matematik, astronom, přírodní filosof, alchymista a teolog.  Je považován za jednu z nejvlivnějších osob v dějinách lidstva.  Newton popsal zákon všeobecné gravitace a tři zákony pohybu, které se na další tři staletí staly základem vědeckého pohledu na fyzický vesmír.  Newton propojil Keplerovy zákony pohybu planet s vlastní teorií gravitace a smetl poslední pochyby o heliocentrismu a přispěl k vědecké revoluci. Woolsthorp – místo narození Isaaca Newtona Isaac Newton

4 Newtonovy pohybové zákony  Newtonovy pohybové zákony jsou fyzikální zákony formulované Isaacem Newtonem.  Popisují vztah mezi pohybem tělesa a silami, které na toto těleso působí.  Newton zavedl celkem tři pohybové zákony, které tvoří základ klasické mechaniky a dynamiky. Newtonův první a druhý zákon v latině v původním vydání

5 1. Newtonův pohybový zákon Nazývá se také Zákon setrvačnosti Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu Zjednodušeně : Těleso zůstává v klidu nebo pohybu rovnoměrném přímočarém, není-li nuceno vnějšími silami tento stav změnit.

6 Newton, jablko, film Isaac Newton se nedávno připomenul všem, kdo shlédli film Šifra mistra Leonarda. Tajemná šifra mistra Leonarda byla ukryta v důmyslné schránce zvané „kryptex“. A heslem pro jeho otevření bylo slovo „apple“, což v angličtině znamená jablko. A právě kulaté jablko je podle legendy tím co vedlo Newtona k popisu gravitační síly. Podle pověsti mu mělo spadnout na hlavu ze stromu pod kterým právě odpočíval a tak odstartovalo tok myšlenek Newtona vedoucí k teorii gravitace.

7 Klid tělesa a pohyb rovnoměrný přímočarý Pokud se nemění poloha tělesa vzhledem k jinému tělesu, říkáme, že těleso je v klidu.  Vzhledem k tomu, že klid a pohyb je vždy vztažen k určitému tělesu, je klid vždy relativní.  Žádné těleso nemůže být v klidu v absolutním klidu. Absolutní klid neexistuje. Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb po přímce se stálou rychlostí. Běžec v pohybu Autobus v klidu

8 Setrvačnost v životě Setrvačnost si můžeš uvědomit při jízdě tramvají, vlakem nebo autobusem Rozhodni podle obrázku v případech a,b zda se tramvaj rozjíždí nebo brzdí

9 Využití setrvačnosti v praxi Setrvačnosti lze v praxi využít například :  Při narážení kladiva na rukojeť  Klepání koberců  Jízdě na kole, bruslích apod.  Oklepávání vody ze šatů, srsti psa  Sklepávání rtuti v lékařském teploměru  U autíčka na setrvačník

10 Setrvačník  Setrvačník je rotační zařízení využívající pohybovou energii.  Obvykle má tvar dutého nebo plného válce, případně kola s paprsky.  Využívá se jeho momentu setrvačnosti.  Za setrvačník lze považovat všechna tělesa, která rotují. Především jsou to součásti strojů.  Příklady : rotory turbíny, klikové hřídele motorů, ozubená kola mechanických převodů, nápravy vozidel a další.

11 Autíčko na setrvačník Využívá zachycené pohybové energie v roztočeném setrvačníku. Tato energie je schopna udržet po určitý čas autíčko v pohybu. kolo autíčka setrvačník ozubené převody

12 Otázky k opakování 1.Která síla je spojena se jménem Isaaca Newtona ? 2.Která jednotka je pojmenována po Isaacu Newtonovi ? 3.O čem pojednává příběh vedoucí k objevu gravitační síly ? 4.Kolik pohybových zákonů Newton formuloval ? 5.Jak poznám, že je těleso v klidu ? 6.Může být těleso v absolutním klidu ? 7.Kde se v životě využívá setrvačnosti ? 8.Jak funguje autíčko na setrvačník ?

13 Správné odpovědi 1.Gravitační síla 2.Jednotka síly - Newton 3.O tom, jak Newtonovi spadlo jablko na hlavu 4.Tři 5.Nemění svou polohu vůči ostatním tělesům 6.Ne, absolutní klid neexistuje 7.Klepání koberců, jízda na kole, otřepávání mokrého psa. 8.Setrvačník se roztočí a pak setrvačností chvíli pohání kola auta.

14 Použité zdroje:  www.wikipedie.org  Soubor:GodfreyKneller-IsaacNewton-1689.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 9.6.2009 [cit. 2013-04-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:GodfreyKneller-IsaacNewton-1689.jpg  Soubor:Woolsthorpe-manor.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 28.8.2007 [cit. 2013-04-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Woolsthorpe-manor.jpg  Soubor:Newtons laws in latin.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 26.1.2006 [cit. 2013-04-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Newtons_laws_in_latin.jpg  Soubor:Flickr cc runner wisconsin u.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 16.5.2006 [cit. 2013-04-05]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flickr_cc_runner_wisconsin_u.jpg  Soubor:MB O 405 N MVV274.jpeg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 25.3.2005 [cit. 2013-04-05]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:MB_O_405_N_MVV274.jpeg  Fyzika. Olomouc: Prometheus, 2001. ISBN 80-7196-119-1.


Stáhnout ppt "FY_093_Mechanika_ Zákon setrvačnosti Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google