Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DYNAMIKA HMOTNÉHO BODU 2. NEWTONŮV POHYBOVÝ ZÁKON Mgr. Monika Bouchalová Gymnázium, Havířov-Město, Komenského 2, p.o. Tento projekt je spolufinancován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DYNAMIKA HMOTNÉHO BODU 2. NEWTONŮV POHYBOVÝ ZÁKON Mgr. Monika Bouchalová Gymnázium, Havířov-Město, Komenského 2, p.o. Tento projekt je spolufinancován."— Transkript prezentace:

1 DYNAMIKA HMOTNÉHO BODU 2. NEWTONŮV POHYBOVÝ ZÁKON Mgr. Monika Bouchalová Gymnázium, Havířov-Město, Komenského 2, p.o. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1 FYZIKA PRO I. ROČNÍK GYMNÁZIA - MECHANIKA III/2-2-3-03 Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „Výuka na gymnáziu podporovaná ICT“. Zpracováno 4. listopadu 2013

2 Úvahy… Chceme-li táhnout dítě na sáňkách, jak moc se nadřeme? Na čem všem záleží? na terénu hmotnosti dítěte rychlosti … Začneme-li na sáně působit silou, změní se jejich pohybový stav.

3 Velikost zrychlení HB je přímo úměrná velikosti výslednice sil působících na HB a nepřímo úměrná hmotnosti HB. Směr zrychlení je shodný se směrem výslednice sil. Stálá síla F působící na těleso o hmotnosti m uvádí těleso do rovnoměrně zrychleného pohybu se zrychlením a. pohybová rovnice →[F] = N = kg.m.s -2 3. 3.2. NEWTONŮV POHYBOVÝ ZÁKON ZÁKON SÍLY 1 N je síla, která tělesu o hmotnosti 1 kg uděluje zrychlení 1m.s -2.

4 3. 3.2. NPZ - ZÁKON SÍLY Ve vakuu padají všechna tělesa s konstantním zrychlením g svisle dolů.

5 2. NPZ umožňuje dynamické měření hmotnosti tělesa: známe-li velikost výslednice sil působících na těleso a změříme-li zrychlení, je možné hmotnost tělesa vypočítat. Např.: hmotnost elementárních částic, hmotnost hvězd… 3. 3.2. NPZ - ZÁKON SÍLY

6 Obr.: 1 Newtonův první a druhý zákon v latině v původním vydání Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687) Zákon setrvačnosti. Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus illud a viribus impressis cogitur statum suum mutare. Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

7 3. 3.2. NPZ - ZÁKON SÍLY Obr.: 1 Newtonův první a druhý zákon v latině v původním vydání Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687) Zákon síly. Mutationem motus proportionalem esse vi motrici impressae et fieri secundam lineam rectam qua vis illa imprimitur. Jestliže na těleso působí síla, pak se těleso pohybuje se zrychlením, které je přímo úměrné působící síle a nepřímo úměrné hmotnosti tělesa.

8 Použitá literatura BEDNAŘÍK, Milan: Mechanika, fyzika pro gymnázia. Praha: Prometheus, 2002. ISBN 80-7196-176-0 Obrázky: [ 1] Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-11- 03]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Newtons_laws_in_latin.jpg


Stáhnout ppt "DYNAMIKA HMOTNÉHO BODU 2. NEWTONŮV POHYBOVÝ ZÁKON Mgr. Monika Bouchalová Gymnázium, Havířov-Město, Komenského 2, p.o. Tento projekt je spolufinancován."

Podobné prezentace


Reklamy Google