Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Usměrňovače II OB21-OP-EL-ZEL-JANC-L-3-034

3 Můstkový usměrňovač  Zapojení můstkového usměrňovače s odporovou zátěží je na následujícím obrázku.  Je to také dvojcestný usměrňovač, u něhož je výhodou jednodušší síťový transformátor.  Nevyžaduje vyvedený střed výstupního vinutí, jsou však nutné čtyři usměrňovací diody.

4 Můstkový usměrňovač Schéma zapojení můstkového usměrňovače

5 Můstkový usměrňovač  Při kladné půlvlně výstupního napětí jsou vodivé diody D1 a D3.  Proud i F1 prochází obvodem dioda D1 – zátěž R Z – dioda D3.  Při záporné půlvlně jsou vodivé diody D2 a D4.  Proud i F2 se uzavírá obvodem dioda D2 - zátěž R Z – dioda D4.  Na zátěži vzniká opět pulsující napětí s dvojnásobnou frekvencí.

6 Můstkový usměrňovač  Připojením kondenzátoru C 0 se vytváří podobné podmínky jako u dvojcestného usměrňovače s vyvedeným středem transformátoru.  Rozdíl je pouze v tom že napěťové namáhání diod ve zpětném směru je u můstkového usměrňovače menší.

7 Vícefázové usměrňovače  Kromě jednofázových usměrňovačů se používají i usměrňovače vícefázové (obvykle třífázové).  Napájecí vícefázový transformátor je zapojen do hvězdy.  Vlastní usměrňovač si můžeme představit jako tři jednofázové usměrňovače, které postupně usměrňují fázově posunutá napětí z výstupního vinutí transformátoru.

8 Vícefázové usměrňovače Schéma zapojení třífázového usměrňovače

9 Vícefázové usměrňovače  Zvlněné usměrněné napětí má vyšší frekvenci než má napájecí napětí.  Zvětšováním počtu fází vzrůstá frekvence zvlnění, klesá amplituda zvlnění a usměrněné napětí se stále více, i bez použití kondenzátoru paralelně připojeného k zátěži, blíží svým průběhem čistě stejnosměrnému napětí.

10 Vícefázové usměrňovače Průběhy napětí na vstupu (U 2 ) a zátěži (U d ) trojpulzního uzlového usměrňovače

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  J. Chlup, L. Keszegh: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  M. Bezděk: Elektronika I, KOPP České Budějovice 2002


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google