Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dioda jako usměrňovač (Učebnice strana 71 – 73) ~ ~ 3,0 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí zapojíme žárovku a spínač. I [A] t [s] 0 Graf.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dioda jako usměrňovač (Učebnice strana 71 – 73) ~ ~ 3,0 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí zapojíme žárovku a spínač. I [A] t [s] 0 Graf."— Transkript prezentace:

1 Dioda jako usměrňovač (Učebnice strana 71 – 73) ~ ~ 3,0 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí zapojíme žárovku a spínač. I [A] t [s] 0 Graf závislosti proudu na čase: I max T

2 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí, žárovkou a spínačem zapojíme diodu. ~ ~ 3,0 Žárovka svítí méně. Diodou prochází proud pouze v propustném směru, to je pouze v jedné půlperiodě, druhým směrem proud neprochází. I [A] t [s] 0 Graf závislosti proudu na čase: I max Směr proudu se nemění, mění se ale jeho velikost. Tento proud nazýváme tepavý proud. Dioda pracuje jako jednosměrný usměrňovač. T

3 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí, žárovkou a spínačem zapojíme diodu v opačném směru. ~ ~ 3,0 Diodou prochází proud pouze v propustném směru, to je pouze v jedné půlperiodě, druhým směrem proud neprochází. Proud ale prochází opačným směrem. I [A] t [s] 0 Graf závislosti proudu na čase: I max Směr proudu se nemění, mění se ale jeho velikost. Proud prochází opačným směrem. I v tomto případě se jedná o tepavý proud. Dioda pracuje jako jednosměrný usměrňovač. T

4 Průchod proudu v obou půlperiodách střídavého proudu umožňuje zapojení čtyř diod – Grätzovo (můstkové) zapojení. ~ ~ 3,0 Diodami prochází proud pouze v propustném směru, proud prochází v obou půlperiodách. Směr proudu v žárovce se nemění. Jde o dvoucestné usměrnění proudu. I [A] t [s] 0 Graf závislosti proudu na čase: I max T Časové intervaly, ve kterých diody nepropouštějí proud existují proto, že diodou v propustném směru při napětí menším než asi 6 V proud neprochází.

5 Je-li dioda zapojena do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí, prochází obvodem stejnosměrný proud. Proto se diody používají k usměrnění střídavého proudu. Pracují jako jednocestné usměrňovače nebo dvojcestné usměrňovače. Průběh dvojcestně usměrněného proudu Diody se používají k usměrnění proudu např. v drobné spotřební elektronice, v nabíječkách akumulátorů, v některých elektrických lokomotivách nebo v zařízeních k získání stejnosměrného proudu pro provoz tramvají a trolejbusů. Směr proudu v žárovce se nemění.

6 ~ Graf závislosti proudu na čase: ~ ~ ~ dvoucestné usměrnění proudu jednocestně usměrněný proud – tepavý proud Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 73.


Stáhnout ppt "Dioda jako usměrňovač (Učebnice strana 71 – 73) ~ ~ 3,0 Do elektrického obvodu se zdrojem střídavého napětí zapojíme žárovku a spínač. I [A] t [s] 0 Graf."

Podobné prezentace


Reklamy Google