Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACEPrezentace je určena k opakování a procvičení tématu „Magnetické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACEPrezentace je určena k opakování a procvičení tématu „Magnetické."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACEPrezentace je určena k opakování a procvičení tématu „Magnetické vlastnosti látek“. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Formou otázek a úkolů žáci procvičují téma „Magnetické vlastnosti látek“. Správné odpovědi se vizuálně potvrzují na interaktivní tabuli. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 9. 1. 2012 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Magnetické vlastnosti látek - opakování Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_145, 8. sada, F

2 Magnetické vlastnosti látek opakování Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Procvičování 1. Jaké druhy magnetů znáš? Přírodním magnetem je nerost magnetovec. Umělé magnety se nazývají ferity. 2. Jakou vlastnost mají magnety? Magnet přitahuje předměty ze železa, niklu a kobaltu. 3. Jaká látka je látka feromagnetická? Je to látka, kterou přitahuje magnet – obsahuje železo, kobalt a nikl. 5. Co je to netečné pásmo? Má dva póly – severní, značí se N a jižní, značí se S 4. Kolik pólů má magnet a jak se značí? Místo mezi póly magnetu, kde je slabší magnetická síla. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 6. Jaká magnetická síla působí mezi souhlasnými a mezi nesouhlasnými póly? Mezi souhlasnými póly dvou magnetů působí odpudivá síla. Mezi nesouhlasnými póly dvou magnetů působí přitažlivá síla. 7. Jak můžeme znázornit magnetické pole kolem magnetu? Magnetické pole můžeme znázornit pomocí indukčních čar. 8. Jak se nazývá přístroj, kterým určujeme světové strany? Je to kompas. 9. Jaký magnetický pól je na severním zeměpisném pólu? Je tam jižní magnetický pól. 10. Jaký je směr indukčních čar? Směr indukčních čar je od severu k jihu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Pracovní list Jak dělíme magnety? přírodní a umělé Na obrázku je tyčový magnet, popiš jeho části. póly Netečné pásmo N S Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Jaká magnetická síla působí mezi souhlasnými póly magnetu? přitažlivá – odpudivá (správnou odpověď podtrhni) Kolem jakého tělesa je magnetické pole?kolem magnetu Jak můžeš zmagnetovat ocelový hřebík? hřebík přiložíme k magnetu Co je to buzola? (označ správnou odpověď) A) láhev na pití pro cyklisty B) přístroj na určování světových stran, slouží k orientaci v terénu C) lékařský přístroj

7 Tabulka Gravitační poleElektrické poleMagnetické pole Kolem jakého tělesa existuje? každéhos elektrickým nábojemmagnetu Mezi jakými tělesy zprostředkuje vzájemné silové působení? mezi každými dvěma tělesy mezi tělesy s el. nábojem mezi magnety a tělesy z feromag. látek Působí přitažlivou, nebo odpudivou silou, nebo může působit oběma? přitažlivouoběma Jak se nazývá síla, kterou toto pole působí? gravitačníelektrickámagnetická Jak se mění silové účinky pole se vzdáleností od tělesa, kolem kterého pole existuje? zmenšují Uveď, jak by ses mohl přesvědčit o existenci daného pole. ze silového působení na libovolné těleso Silové působení na zelektrované těleso silové působení na těleso z feromagnetické látky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Do obrázku nakresli indukční čáry, znázorňující magnetické pole mezi magnety NSNNNSNNN Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Jaké přístroje jsou na obrázku a k čemu slouží? kompasbuzola Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Použité zdroje [2012-01-09]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 8 - 14 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACEPrezentace je určena k opakování a procvičení tématu „Magnetické."

Podobné prezentace


Reklamy Google