Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA RELIÉF Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA RELIÉF Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA RELIÉF Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 - rozloha Severní Ameriky je 24,3 mil. km 2 - je 2,5 krát větší než Evropa - 1/3 rozlohy tvoří ostrovy a poloostrovy Ostrovy: největším ostrovem Severní Ameriky i světa je GRÓNSKO (Dánsko), druhý největší je Baffinův ostrov Poloostrovy: Aljaška (USA), Labrador (Kanada), Kalifornský poloostrov (Mexiko)

3 Obr. 1 Severní Amerika

4 Oceány: V – Atlantský oceán Z - Tichý oceán S – Severní ledový oceán - horské pásmo Kordillér - od Aljašky až po Kostariku - nejvyšším bodem Severní Ameriky je hora Mt.McKinley (6194m) - jiné velké horské masívy např. Sierra Nevada, Skalisté hory

5 - východní část SA tvoří Velké planiny - od Kanady po jih USA - střední část SA (USA) tvoří Centrální roviny - od Kanady po Mexický záliv Nížiny: - Pobřežní - Mississippská - Atlantská - Arktická

6 Obr. 2 Velké planiny

7 Obr. 3 Řez severoamerickým kontinentem

8 Otázky k opakování: 1.Které části světového oceánu obklopují Severní Ameriky? 2.Který severoamerický poloostrov je největší? 3.Jak se jmenuje největší ostrov Severní Ameriky? 4.Které světadíly jsou větší než Severní Amerika? 5.Ukažte na mapě zálivy: Hudsonův, Kalifornský, Mexický, Aljašský. 6.Kde se rozkládají Velké planiny?

9 Zdroje : 1.Obr.1 Severní Amerika [cit. 2011-06-13]. Dostupný pod licencí Wikimedia Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_America_on_the_globe_(red).svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_America_on_the_globe_(red).svg 2.Obr. 2 Velké planiny [cit. 2011-06-13]. Dostupný pod licencí Wikimedia Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_Great_Plains.svg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_Great_Plains.svg?uselang=cs 3.Obr. 3 Holeček, Milan. Zeměpis světa 2. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, s. r. o., 2008.


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA RELIÉF Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."

Podobné prezentace


Reklamy Google