Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA OSVOJOVÁNÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA OSVOJOVÁNÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA OSVOJOVÁNÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 Osvojování = je souhrnný pojem pro proces objevování, poznávání, osídlování a využívání určité oblasti Země člověkem - předkové Indiánů a Inuitů (Eskymáků) asi před 30 000 lety - v Severní Americe na území Mexika říše Mayů, Toltéků a Aztéků - první Evropané – Vikingové z Islandu již kolem roku 1000 - 12. října 1492 – Kryštof Kolumbus

3 Obr. 1 Osídlování Severní Ameriky

4 Obr. 2 Výpravy Kryštofa Kolumba

5 - od 16. stol. pronikání Evropanů třemi směry: a) od jihu Španělé b) od východu Britové c) od severovýchodu Francouzi - v roce 1776 vyhlásily britské kolonie nezávislost – vznik USA - dovoz otroků z Afriky na práce – plantáže

6 Obr. 3 Vylodění Kolumba

7 Otázky k opakování: 1.Vysvětlete pojem „osvojování“? 2.Jak a odkud přišli do Ameriky předkové Indiánů? 3.Které evropské národy se nejvíce podílely na osvojování Severní Ameriky? 4.Uveďte hlavní rostliny dovezené z Ameriky do Evropy? 5.Kdy vznikly USA?

8 Zdroje : 1.Obr.1 Holeček, Milan. Zeměpis světa 2. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, s. r. o., 2008. 2.Obr. 2 Výpravy Kryštofa Kolumba [cit. 2011-06-15]. Dostupný pod licencí Wikimedia Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christopher_Columbus_voyages.gif http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christopher_Columbus_voyages.gif 3. Obr. 3 Vylodění Kolomba [cit. 2011-06-15]. Dostupný pod licencí Wikimedia Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landing_of_Columbus_(2).jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landing_of_Columbus_(2).jpg


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA OSVOJOVÁNÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michael Korbička. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."

Podobné prezentace


Reklamy Google