Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Genetika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Křivánková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Genetika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Křivánková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."— Transkript prezentace:

1 Genetika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Křivánková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2  nauka o dědičnosti  Dědičnost - schopnost organismů přenášet znaky a vlastnosti na potomstvo  Johann Gregor Mendel ( ) zakladatel genetiky  zkoumal přenos dědičných vlastností u hrachu  přírodovědec - klášter v Brně

3 Obrázek 1

4  Gen  Znak  Homozygot  Heterozygot  Genotyp  Fenotyp  Mutace

5  úsek molekuly DNA obsahující informaci pro syntézu 1 proteinu  je podmíněn dvěma podobami (alelami)

6 Obrázek 2 Obrázek 3

7  vloha, která se projevila  gen + vliv prostředí

8 DOMINANTNÍ - převládající (značíme velkým písmenem A) RECESIVNÍ - potlačená (značíme malým písmenem a)  - v pohlavních buňkách je pouze jedna

9  má stejné párové alely  AA, aa (obě dominantní, obě recesivní)

10  má různé párové alely  Aa (1 dominantní + 1 recesivní) = kříženec

11 Obrázek 4

12  2 významy a) soubor všech genů b) uspořádání párových alel v genu AA, Aa, aa

13  soubor projevených znaků = VZHLED jedince  genotyp + vliv prostředí

14  dědičná změna genů  Příčiny: chemikálie v životním prostředí, plísně, radiační záření (úprava zemědělských plodin)

15 Obrázek 5

16 Zdroje: Obrázek 1 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: Obrázek 2 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: Obrázek 3 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: Obrázek 4 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported na WWW: Obrázek 5 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported na WWW:


Stáhnout ppt "Genetika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Křivánková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."

Podobné prezentace


Reklamy Google