Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tropický deštný les Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tropický deštný les Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem."— Transkript prezentace:

1 Tropický deštný les Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1 – Rio Madre de Dios (Peru)

2 Podmínky pro život vlhké a teplé podnebí teploty se během roku mění jen velmi málo srážky: 2 000–12 000 mm/rok –vysoký roční úhrn srážek je zapříčiněn nízkým tlakem nad rovníkem (jedna z tzv. konvergenčních zón) vysoká vlhkost vzduchu Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 2 – Tropický deštný les (Austrálie)

3 Rozložení ve světě Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Amazonský prales Konžský prales Indonésie většinou v okolí rovníku (tropický podnebný pás) největší Amazonský prales (Jižní Amerika) dále Konžský (Afrika), Indonésie a Přední a Zadní Indie (Asie) Obr.3

4 Fauna žije zde více než ½ živočišných druhů mnohé druhy hmyzu (komáři – př. Anopheles, přenašeč malárie) obojživelníci – pralesničky (malé jedovaté žabky) některé druhy opic Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 5 – Pralesnička batiková Obr. 4 – Anopheles

5 Flóra velmi rozmanitá najdeme zde např. rychle rostoucí stromy –jinak též předrůstové stromy nižší patra ekosystému (keře a traviny) mají omezený přístup ke světlu Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 6 Obr. 7

6 Zajímavost a problematika ZajímavostZajímavost –tropický deštný les váže velké množství oxidu uhličitého a je producentem kyslíku ProblematikaProblematika –kácení a vypalování tropických deštných lesů Důvody:Důvody: –vzácná dřeva (výroba nábytku) –půda pro zemědělskou činnost –zisk přírodních léčiv Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 8

7 Použité zdroje informací Veškeré použité zdroje obrázků [cit. 2010-09-08]. Dostupné pod licencí Public domain na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obr. 1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rio_Madre_de_Dios,_Peru.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rio_Madre_de_Dios,_Peru.JPG Obr. 8 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:River_gambia_Niokolokoba_National_Park.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:River_gambia_Niokolokoba_National_Park.gif Veškeré použité zdroje obrázků [cit. 2010-09-08]. Dostupné pod licencí Creative Commons na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obr. 2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_Forest_Daintree_Australia.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_Forest_Daintree_Australia.jpg Obr. 3 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_forest_location_map.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_forest_location_map.png Obr. 5 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2009-04-05Dendrobates_auratus155.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:2009-04-05Dendrobates_auratus155.jpg Obr. 6 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_forest_around_Mt_Kenya_1.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rain_forest_around_Mt_Kenya_1.JPG Obr. 7 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiki_nchisiforest.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiki_nchisiforest.jpg Veškeré použité zdroje obrázků [cit. 2010-09-08]. Dostupné pod licencí GNU Free Documentation License na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org Obr. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anopheles_gambiae_Mosquito.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anopheles_gambiae_Mosquito.jpg Ostatní informace vytvořeny z vlastních zdrojů. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Tropický deštný les Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem."

Podobné prezentace


Reklamy Google