Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tundra a polární pustina Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tundra a polární pustina Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Tundra a polární pustina Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1: Tundra - Svalbard

2 Tundra podmínky pro životpodmínky pro život –drsné klima (nízké teploty po celý rok) –dlouhá zima (až ¾ roku) –permafrost –permafrost – tzv. trvale zmrzlá půda Obr. 2: Tundra Obr. 3: Horská tundra Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Lokalizace tundry severní okraj Sibiře, Skandinávie, Kanady, Aljašky pobřežní oblasti Grónska Obr. 4: Rozložení tundry Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Fauna a flóra tundry FaunaFauna –polární lišky, medvědi –sobi –ptáci (kachna, husa) FlóraFlóra –mechy, lišejníky –v nižších zeměpisných šířkách brusinka, borůvka, vrba, bříza Obr. 5: Medvěd hnědý Obr. 6: Rostlinstvo tundry Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Polární pustina podmínky pro životpodmínky pro život –extrémně nízké teploty po celý rok –zima: dlouhá, temná a velmi drsná –léto: krátké, chladné a světlé –mírné oteplení nastává v květnu –teplota půdy po celý rok pod 0 o C Obr. 7: Antarktida Obr. 8: Grónsko Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Lokalizace polárních pustin severní pobřeží Evropy, Asie a Ameriky oblasti kolem pólů Obr. 9: Antarktida Obr. 10: Grónsko Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Fauna a flóra polárních pustin FaunaFauna –Arktida: –Arktida: tuleni, mroži, lední medvědi, velryby –Antarktida: –Antarktida: tučňáci, albatrosové FlóraFlóra –prakticky bez rostlinstva –výjimečně mechy a lišejníky Obr. 11: Lední medvědi Obr. 12: Kosatka Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Použité zdroje informací Veškeré použité zdroje obrázků [cit ]. Dostupné pod licencí Creative Commons.Creative Commons Obr. 1: Obr. 2: Obr. 3: Obr. 4: Obr. 5: Obr. 6: Obr. 7: Obr. 8: Obr. 9: Obr. 10: Obr. 11: Obr. 12: Ostatní informace byly vytvořeny z vlastních zdrojů. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Tundra a polární pustina Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google