Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Masová komunikace Martina Bartůňková. Pojem masová komunikace vznikl koncem 30. let. Je spojen s masovými médii. Problém s vytvořením definice masové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Masová komunikace Martina Bartůňková. Pojem masová komunikace vznikl koncem 30. let. Je spojen s masovými médii. Problém s vytvořením definice masové."— Transkript prezentace:

1 Masová komunikace Martina Bartůňková

2 Pojem masová komunikace vznikl koncem 30. let. Je spojen s masovými médii. Problém s vytvořením definice masové komunikace Proč?

3 Gerberova (1967) definice komunikace: „Sociální interakce prostřednictvím sdělení.“

4 Definice masové komunikace Janowitz, 1986: „Masová komunikace zahrnuje instituce a postupy, jimiž specializované skupiny využívají technické prostředky pro šíření symbolického obsahu směrem k rozsáhlému, nesourodému a široce rozptýlenému publiku.“

5 Masová komunikace = komunikace celospolečenská!

6 Dělení médií Různá kritéria dělení: dle použité technologie dle různých dalších kritérií zeměpisné (regionální, celostátní) politické (pravicové – Mladá Fronta Dnes, levicové – Právo) náboženské (Křesťanské listy)

7 Význam masových médií Zdroj moci Aréna Zdroj výkladů sociální reality Klíč ke slávě Určují co je a není normální

8 Média a společnost Politický rozměr a normativní společensko-kulturní aspekt. Otázka svobody a řízení!

9 Sociální trendy, mající význam pro masovou komunikaci Internacionalizace Informatizace Postmoderní kultura Individualizace

10 Změny ve společnosti Industrializace Co to je? Jak k ní došlo?

11 Proces masové komunikace Je specifický Proč?

12 Podavatelé Profesionální komunikátoři Účastníci soutěží

13 Masové publikum Početné Velmi rozptýlené Neinteraktivní a anonymní Heterogenní Neorganizovaní a neschopné samostatné akce

14 Masová kultura Souhrn informací, hodnot a artefaktů zprostředkovaných masovými médii tak, aby je mohl snadno konzumovat co nejširší okruh příjemců. Co je cílem?

15 Denis MacQuail Jaká je kultura? Není tradiční. Není elitní. Je produkována masově. Je populární. Je komercializovaná. Je homogenizovaná.

16 Masová kultura přímým produktem masové společnosti? Masová kultura produktem masových medií?

17 Dvě formy kultury FOLK ART – Vytvořeno spontánně a zdola. HIGH CULTURE – Záležitost elit. JAKOU ÚLOHU HRÁLA INDUSTRIALIZACE?

18 Kritici Frankfurtská škola ‚Masová kultura je přímý produkt kulturního průmyslu!‘

19 Děkuji za pozornost V Plzni 14.11. 2011

20 Zdroje Různé – Kniha – internet


Stáhnout ppt "Masová komunikace Martina Bartůňková. Pojem masová komunikace vznikl koncem 30. let. Je spojen s masovými médii. Problém s vytvořením definice masové."

Podobné prezentace


Reklamy Google