Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Milotová, Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Milotová, Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Milotová, Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. 5. duben 2013VY_32_INOVACE_140217_Domaci_nasili_DUM Domácí násilí

2  Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti.  Intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah.

3 Klíčové znaky domácího násilí: 1)Opakování a dlouhodobost – z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek. 2)Eskalace – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.

4 3)Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí osoby ohrožené a osoby násilné. 4)Neveřejnost – probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

5 Projevy domácího násilí:  Psychické násilí (zastrašování, zvýšená kontrola, kritizování a ponižování, vyhrožování a vydírání, fyzické násilí).  Sociální násilí.  Ekonomické zneužívání.  Sexuální násilí.  Kombinace.

6 Právní úprava:  Institut vykázání - „Oprávnění vykázat z bytu nebo domu i z jeho bezprostředního okolí“.  Zákon na ochranu před domácím násilím.  Trestní zákoník - Týrání osoby žijící ve společném obydlí.  Zákon o sociálních službách.

7 První krok:  Násilí mezi blízkými není normální.  Nikdo není povinen trpět.  Nikdo nemá právo jiného týrat psychicky či fyzicky.  Není se za co stydět. Vina je na straně násilné osoby.

8 Prvním krokem z domácího násilí může být:  telefonát na některou z linek důvěry  telefonát na nepřetržitou DONA linku na tel. č. 2 51 51 13 13 (viz www.donalinka.cz)www.donalinka.cz

9 Další místa odborné psychologické, sociální a právní pomoci:  Intervenční centra  Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy  Občanské poradny  Poradny Bílého kruhu bezpečí  Krizová centra psychosociální pomoci  Azylové domy

10 Prevence  Kampaň Bílá stužka – muži proti násilí na ženách a dětech. Bílá stuha symbolizuje nesouhlas s násilím na ženách. Její nositel tak vyjadřuje osobní slib, že nikdy nebude páchat, omlouvat nebo tolerovat násilí na ženách a dětech.  Primární prevence násilí mezi partnery.

11 BÍLÝ KRUH BEZPEČÍ  Bílý kruh bezpečí je občanské sdružení s působností v celé ČR, založené v roce 1991.  Poslání BKB sleduje tři cíle: poskytovat přímou pomoc obětem a svědkům trestných činů, podílet se na prevenci kriminality a usilovat o zlepšení práv a postavení poškozených v trestním řízení.

12 INTERVENČNÍ CENTRA  Od 1. ledna 2007 působí ve všech krajích České republiky pracoviště poskytující krizovou pomoc osobám ohroženým domácím násilím.  Tato centra poskytují přechodnou odbornou pomoc a nehmotnou podporu v konkrétních případech domácího násilí.

13 Vytvořeno v programu MS PowerPoint 2010.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Milotová, Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google